«ՀՀ կառավարությունում եւ նախարարություններում արդեն աշխատանքներ են տարվում 2010թ. բյուջեի կազմման ուղղությամբ, որի հիմքում նախատեսված է ՀՆԱ-ի 1-տոկոսանոց աճ»,-ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ելույթ ունենալով «Համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա` կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ հեռանկարներ» խորագրով գիտաժողովում:
Այս առնչությամբ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ դա նախնական կանխատեսում է, եւ առաջիկա ամիսներին քննարկումների ժամանակ ի հայտ կգան բոլոր մակրոտնտեսական ցուցանիշները:
Ըդն որում Տ.Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանի համար հնարավոր է տնտեսական իրավիճակի զարգացման 3 սցենար` առաջինը տնտեսության հնարավոր անկումն է 9,5 տոկոսով, երկրորդը` 16 տոկոսով, երրորդը` 20 տոկոսով:
Տնտեսական անկումը Հայաստանում, ըստ վիճակագրական տվյալների, 2009թ. հունվար-մայիսին կազմել է 15,7 տոկոս:
«Համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա` կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ հեռանկարներ» գիտաժողովի կազմակերպիչը Միջազգային տնտեսական հետազոտությունների հայկական խումբն է: Գիտաժողովի նպատակն է քննարկել համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա, ինչպես նաեւ հետեւանքների հաղթահարման վերաբերյալ առաջարկները:

7 Июль 2009 - 09:13 AMT
«В правительстве и министерствах Армении уже начаты работы по составлению госбюджета на 2010 год, в основе которого заложен прогноз о 1%-ном ВВП на 2010 год», – сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая на международной научной конференции «Влияние глобального кризиса на Армению: краткосрочные и долгосрочные перспективы».
В связи с эти глава правительства отметил, что это предварительный прогноз, и в течение ближайших месяцев в ходе обсуждений будут выявлены все макроэкономические показатели.
При этом Тигран Саркисян сказал, что для Армении возможны три сценария развития экономической ситуации. «Первый – это возможный спад экономики в 9,5%, второй – в 16%, третий – в 20%», – сказал он.
Экономический спад в Армении, по оперативным статистическим данным, в январе-мае 2009 года составил 15,7%.
Международная научная конференция «Влияние глобального кризиса на Армению: краткосрочные и долгосрочные перспективы» организована Армянской группой международных экономических исследований (AIPRG). Цель научной конференции – обсудить воздействие глобального кризиса на Армению, а также предложения по преодолению последствий кризиса.