Հայաստանի պետբյուջեի դեֆիցիտը կփակվի չորս ուղղություներով` ՀԲ-ի, ԱՄՀ-ի, ԱԶԲ-ի եւ Ռուսաստանի վարկերով, լրագրողներին է հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը «Համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա` կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ հեռանկարներ» խորագրով գիտաժողովի շրջանակներում: «Արդեն ավարտված են բանակցությունները բոլոր չորս ուղղություններով եւ որոշումները կայացված են»,-ասել է նա: Ինչպես ասել է Դավթյանը, այսօր գիշերը հաջողությամբ ավարտվեցին բանակցությունները Ասիական զարգացման բանկի հետ, որ սկսվել էին տարեսկզբին: Ըստ նրա, դա բավական հզոր երաշխիք է, որ 2009թ. բյուջեն կֆինանսավորվի: Բացի այդ, ըստ Դավթյանի, միջոցների մի մասը կփոխանցվի 2010թ. բյուջեի փակմանը, մասնավորապես, դրան կծառայի ԱՄՀ միջոցների եւ ռուսական վարկի մի մասը: «Մենք արդեն իսկ մտածում ենք հաջորդ տարվա բյուջեի կատարման մասին, առավել եւս, որ սկսվել է նրա ձեւավորման աշխատանքը»,-ասել է նա:
ՀՀ արտաքին պարտքը սահմանային նշանակության չի հասնի, նույնիսկ այդ միջոցների ներգրաման դեպքում, հայտարրել է նախարարը: «Նույնիսկ այդ միջոցների ներգրավման դեպքում մեր արտաքին պարքտը ռիսկային չի համարվի»,-ասել է նա: Այդ համատեքստում Դավթյանը հավելել է, որ անկասկած, նրա ծավալը կաճի, սակայն քանի որ Հայաստանը տարեսկզբին լավ ցուցանիշ ուներ` 13 տոկոս, ապա առաջիկա տարիներին ՀՀ արտաքին պարտքի տեսակարար կշիռը ՀՆԱ-ի հանդեպ կկազմի 30-38 տոկոսը 2010-2011թ. խոշոր վարկային ծրագրերի իրականացման շրջանակներում (սահմանային ու ռիսկային է համարվում այն արտաքին պարտքը, որի տեսակարար կշիռը կազմում է 50 տոկոսից ավելին ՀՆԱ-ի հանդեպ): Այս պարտքն ընդունելի է ու կառավարելի»,-ասել է նա:
Դավթյանը նշել է նաեւ, որ լրացուցիչ միջոցների անհրաժեշտություն Հայաստանն մոտ ապագայում չի ունենա եւ այս չորս ուղղություններով ներգրավված միջոցները բավարար կլինեն 2009-2010թթ. հավասարակշռված բյուջե ունենալու համար:
ՀՀ բյուջեի դեֆիցիտը կֆինանսավորվի Ասիական զարգացման բանկի վարկային միջոցների հաշվին` շուրջ 80 մլն դոլար, ՀԲ-ի- 50 մլն դոլար, 24 մլրդ դրամ կօգտագործվի ռուսական վարկից, ինչպես նաեւ 24 մլրդ դրամ ներքին շուկայից: Ամենախոշոր ներդրումը կլինի Արժույթի միջազգային հիմնադրամի վարկային միջոցներից` շուրջ 150 մլն դոլար: Ընդ որում նա հավելել է, որ նախատեսվում է ԱԺ արտահերթ նիստ գումարել` այս պայմանագրի վավերացման նպատակով:

Дефицит госбюджета Армении будет покрыт за счет 4 направлений: кредитные средства ВБ, МВФ, АБР и российского кредита, заявил журналистам министр финансов Армении Тигран Давтян в ходе проходящей в Ереване международной научной конференции «Влияние глобального кризиса на Армению: краткосрочные и долгосрочные перспективы». «Уже закончены переговоры по всем четырем направлениям и решения соответствующих международных структур уже приняты», – сказал он. Как сообщил Давтян, сегодня ночью успешно завершились переговоры с АБР, которые были начаты в начале года. По его словам, это достаточно сильная гарантия того, что дефицит бюджета 2009 года будет профинансирован. Кроме этого, по словам Давтяна, часть средств будет перечислена на покрытие бюджета 2010 года, в частности, на эту цель будет потрачена половина средств МВФ и часть российского кредита. «Мы уже думаем о выполнении бюджета на следующий год, тем более что начата работа по его формированию», – сказал он.
Внешний долг Армении не достигнет предельного значения, даже после привлечения всех вышеуказанных средств, заявил министр финансов. «Даже после привлечения всех средств наш внешний долг не будет считаться рисковым», – сказал он. В этом контексте Давтян добавил, что, безусловно, его объем возрастет, но поскольку Армении в начале года имела хороший базовый показатель -13%, то в ближайшие годы удельный вес внешнего долга Армении по отношению к ВВП достигнет 30-38% показателя в рамках реализации кредитных программ на 2010-2011 г.г. (предельным и рискованным считается внешний долг, удельный вес которого составляет более 50% по отношению к ВВП). «Этот долг является приемлемым и управляемым», – сказал он.
Давтян также отметил, что необходимости в дополнительных средствах у Армении в ближайшее время не будет и привлеченных по 4 направлениям денежных средств будет достаточно, чтобы на 2009-2010 г.г. у Армении был сбалансированный бюджет.
Финансирование дефицита бюджета Армения будет реализовано за счет кредитных средств Азиатского банка развития – около $80 млн., от Всемирного банка – около $50 млн., 24 млрд. драмов будет использовано из средств российского кредита, а самая крупная инвестиция будет реализована в размере $150 млн. за счет кредитных средств Международного валютного фонда.