ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր մասնակցել է «Համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա. կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարներ» խորագրով եռօրյա միջազգային համաժողովի բացմանը, որը կազմակերպել է «Հայկական միջազգային տնտեսական հետազոտությունների խումբ» կազմակերպությունը:
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին` Տիգրան Սագսյանը հույս է հայտնել, որ ներկայացվող հետազոտական աշխատանքներն օգտակար կլինեն ինչպես մասնագետների, այնպես էլ կառավարության համար: Այնուհետեւ նա ներկայացրել է Հայաստանում շուկայական բաց տնտեսական համակարգի արմատավորման ընթացքը, այդ համակարգի զարգացման փուլերը, ինչպես նաեւ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցության առանձնահատկությունները:
ՀՀ վարչապետը հակիրճ շարադրել է կառավարության հակաճգնաժամային քաղաքականության եւ առաջիկայում ձեռնարկելիք քայլերի էությունը: Նա նշել է, որ այս տարվա անցած 5 ամիսների տնտեսական անկումը, որը պայմանավորված էր շինարարության ծավալների կրճատմամբ, դեռեւս կարող է շարունակվել, իսկ բարելավում կարելի է ակնկալել տարեվերջին: Այս պայմաններում կառավարությունը հակված չէ կրճատելու իր ծախսերը, ուստի համագործակցելով միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների եւ գործընկեր երկրների հետ եւ ներգրավելով միջոցներ, փորձում է մեղմել ճգնաժամի բացասական հետեւանքները:

7 Июль 2009 - 14:11 AMT
Премьер-министр РА Тигран Саркисян сегодня принял участие в открытии трехдневного международного форума под названием «Воздействие мирового кризиса на Армению: краткосрочные и долгосрочные перспективы». Форум организован организацией «Группа армянских международных экономических исследований».
Приветствуя участников форума, Тигран Саркисян выразил надежду, что представленные исследовательские работы будут полезны как для специалистов, так и для правительства. Затем он представил ход становления в Армении открытой экономической системы, этапы ее развития, а также особенности воздействия мирового финансово-экономического кризиса.
Премьер-министр кратко представил сущность антикризисной политики правительства и намеченные на ближайшее время шаги. Он отметил, что экономический спад прошедших пяти месяцев этого года, который был обусловлен падением объемов строительства, все еще может продолжиться, а улучшения можно ожидать к концу года. В этих условиях Правительство не намерено сокращать свои расходы, поэтому, сотрудничая с международными финансовыми организациями, странами-партнерами и привлекая средства, пытается смягчить негативные последствия кризиса.