7 Հուլիս 2009 - 15:18 AMT
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նվազեցրել է 0.50 տոկոսային կետով եւ սահմանել է 5.50 տոկոս
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նվազեցրել է 0.50 տոկոսային կետով եւ սահմանել է 5.50 տոկոս, հաղորդում է ԿԲ մամլո ծառայությունը: ԿԲ խորհուրդն այդպիսի որոշում ընդունել է 2009 թ. հուլիսի 7-ի նիստում:
Համաձայն հաղորդագրության, 2009 թ. հունիսին մայիսի նկատմամբ արձանագրվել է 0.3% գնանկում, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճը կազմել է 3.6%` շուրջ 1.0 տոկոսային կետով ցածր լինելով ԿԲ-ի կանխատեսումներից:
ԿԲ Խորհուրդը գտնում է, որ չնայած կառավարության հակաճգնաժամային ծրագրի ընթացքից եւ համաշխարհային տնտեսության վերականգնման հնարավոր ժամկետներից ու տեմպերից կախված էական անորոշությունների պահպանմանը, նպատակահարմար է շարունակել տոկոսադրույքների նվազեցումը` զուգակցելով այն ծավալային ընդլայնման ակտիվ իրականացմամբ:

Центральный банк Армении снизил ставку рефинансирования на 0.50 процентных пункта и установил ее на уровне 5.50%, сообщает пресс-служба Центробанка. Такое решение было принято на заседании Сове ЦБ 7 июля 2009 года.
Согласно сообщению, в июне 2009 года по сравнению с маем в Армении была зафиксирована инфляция в размере 0,3%, с учетом чего 12-месячная инфляция достигла уровня в 3,6%, продолжая оставаться порядка 1% ниже запрогнозированной ЦБ.
Совет Центробанка констатировал, что текущие инфляционные развития, в основном, соответствуют прогнозируемым. Совет находит, что для стимулирования кредитования и восстановления экономики в условиях сложившихся развитий целесообразно продолжать политику снижения процентных ставок и активизации объемного расширения.