ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյաննայսօր ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության մի խումբ գործարարների, ովքեր Հայաստանում են գտնվում հայ-բելառուսական առեւտրատնտեսական կապերի խորացման եւ համագործակցության ընդլայնման նպատակով, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Հանդիպման սկզբում, ողջունելով հյուրերին, ՀՀ վարչապետը նշել է, որ երկկողմ համագործակցության ծավալները դեռեւս բավարար չեն, եւ բելառուս գործարարների այցը Հայաստան նոր թափ կհաղորդի փոխշահավետ կապերի զարգացմանը:
Զրույցի ընթացքում քննարկվելեն գյուղատնտեսական արտադրանքի, մասնավորապես, կաթնամթերքի վերամշակման տեխնոլոգիաների կիրառման, փորձի փոխանակման եւ բելառուսական ներդրումների իրականացման վերաբերյալ հարցեր:
Բելառուս գործարարները, ովքեր ներկայացնում են սննդամթերք արտադրող խոշորագույն ձեռնարկություններ, շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ վարչապետին համագործակցության բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար եւ վստահեցրել, որ փոխգործակցությունը կլինի արդյունավետ:
Քննարկվել էնաեւ Հայաստանում Բելառուսական առեւտրի տան ստեղծման հարցը, որը հնարավորություն կընձեռի բելառուսական ապրանքների ողջ տեսականին ներկայացնել հայկական շուկայում:

8 Июль 2009 - 06:40 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял белорусских предпринимателей, сообщает пресс-служба правительства. Целью визита в Армению белорусских предпринимателей является углубление и расширение двухстороннего сотрудничества в вопросах торгово-экономических связей.
Поприветствовав гостей, глава правительства отметил, что объемы двухстороннего сотрудничества пока не удовлетворительны, и визит белорусских предпринимателей в Армению придаст новый импульс развитию взаимовыгодных связей.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, касающиеся реализации сельскохозяйственной продукции, применения технологий переработки молочных продуктов, обмена опытом и осуществления белорусских инвестиций.
Белорусские предприниматели, представляющие крупные предприятия по производству пищевой продукции, поблагодарили Саркисяна за создание благоприятных условий для сотрудничества.
В сообщении отмечается, что в ходе встречи также обсуждался вопрос создания торгового дома Беларуси в Армении, который позволит представить весь ассортимент белорусских товаров на армянском рынке.