8 Հուլիս 2009 - 08:05 AMT
Աշխարհում ալյումինի եւ կավահողի խոշորագույն արտադրող ՌՈՒՍԱԼ Միավորված ընկերությունը տեղեկացնում է փայլաթիթեղագլանման ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանում արտադրության նշանակալի աճի մասին: Հունիսին գործարանն արտադրեց շուրջ 2,5 հազար տոննա փայլաթիթեղ, ինչը 12%-ով ավելին է, քան նախագծային ցուցանիշը: Ընդհանուր առմամբ տարեսկզբից գործարանը թողարկել է ավելի քան 10 հազար տոննա արտադրանք:
2009 թ.հունվար-հունիսամիսներինգործարանային արտադրանքի թողարկման ծավալը 77%-ով գերազանցել է 2008թ.առաջին կիսամյակի ցուցանիշը: Ընթացիկ տարվա արդյունքներով նախատեսվում է հասնել ծավալների կրկնակի ավելացման: ԱՐՄԵՆԱԼ-ում արտադրության աճն ուղեկցվում է բոլոր տեխնիկա-տնտեսական չափանիշների բարելավմամբ. արտադրանքի ինքնարժեքն իջել է 60%-ով, միաժամանակ արտադրական խոտանը հասցվել է նվազագույնի:
Գործարանի գլխավորտնօրեն Սերգեյ Բորովիկը նշեց.«ԱՐՄԵՆԱԼ-ի կոլեկտիվըհաջողության հասավ հումքի եւ նյութերի ծախսման նորմաների իջեցման, տեխնոլոգիական կարգապահության խստացման, օպտիմիզացիայի համալիր ծրագրի ներդրման, ծախսերի կրճատման եւ պետքական թողարկման գործակցի (ՊԹԳ) բարձրացման շնորհիվ: Ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում ՊԹԳ-ն աճել է ավելի քան 2 անգամ` հասնելով մինչեւ 72,4 %-ի: Դրա հետ մեկտեղ մենք պատրաստ ենք հասցնել արդյունավետության այդ կարեւոր ցուցանիշը մինչեւ 75%-ի»:
Ներկայումս գործարաննապահովվածէպատվերներով մինչեւտարեվերջ: Ձեռնարկությանարտադրանքն արտահանվումէհիմնականումԱՄՆ, ակտիվորեն ընթանում է Մերձավոր Արեւելքի շուկաների իրացումը:
«ԱՐՄԵՆԱԼ»ը ստեղծվել է Երեւանում 2000թ. մայիսին Քանաքեռի ալյումինի գործարանի հիմքի վրա, այն Հայաստանի խոշորագույն արտադրական ձեռնարկություններից է, Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում փայլաթիթեղի միակ արտադրողը: Մտել է ՌՈՒՍԱԼի կազմի մեջ 2000թ. եւ ՍԱՅԱՆԱԼ, «Ուրալսկայա ֆոլգա», «Սայանսկայա ֆոլգա» ձեռնարկությունների հետ կազմում է ընկերության փաթեթավորման դիվիզիոնը: Գործարանում աշխատում է 670 մարդ:
ՌՈՒՍԱԼ-ը`ալյումինային բնագավառի համաշխարհային առաջատար. արտադրանքը արտահանվում է աշխարհի 70 երկրների պատվիրատուներին: Ընկերությանը բաժին է ընկնում ալյումինի համաշխարհային շուկայի շուրջ 12%-ը եւ կավահողի 15%-ը: Ընկերությունում աշխատում է 90 000 մարդ: ՌՈՒՍԱԼը ներկայացված է աշխարհի 19 երկրներում 5 մայրցամաքների վրա:

В июне 2009 года завод АРМЕНАЛ произвел около 2,5 тыс. тонн фольги, что на 12% выше проектного показателя. Всего с начала года АРМЕНАЛ выпустил более 10 тыс. тонн продукции.
За январь-июнь 2009 года объем производства заводской продукции на 77% превысил показатель первого полугодия 2008 года. По итогам текущего года планируется достичь двукратного увеличения объемов.
Рост производства на АРМЕНАЛе сопровождался улучшением практически всех технико-экономических показателей: себестоимость продукции снижена на 60% процентов при одновременном сведении к минимуму производственного брака.
«Коллектив АРМЕНАЛа достиг успеха за счет снижения норм расхода сырья и материалов, ужесточения технологической дисциплины, внедрения комплексной программы оптимизации, сокращения издержек и повышения коэффициента выхода годного (КВГ). Всего за год КВГ вырос более чем в два раза – до 72,4%. При этом мы готовы довести этот важный показатель эффективности до 75%», – отметил генеральный директор завода Сергей Боровик.
На сегодняшний день завод обеспечен заказами до конца года. Продукция предприятия в основном экспортируется в США, идет активное освоение рынков Ближнего Востока, сообщает пресс-служба АРМЕНАЛа.
АРМЕНАЛ, созданный в Ереване в мае 2000 года на базе Канакерского алюминиевого завода, является одним из крупнейших промышленных предприятий Армении и единственным производителем алюминиевой фольги на Кавказе и в Центральной Азии. Вошел в состав РУСАЛа в 2000 году и вместе с предприятиями САЯНАЛ, «Уральская фольга» и «Саянская фольга» образует Упаковочный дивизион компании. На заводе работают 670 человек.
РУСАЛ – лидер мировой алюминиевой отрасли. Продукция экспортируется клиентам в 70 странах мира. На долю компании приходится около 12% мирового рынка алюминия и 15% глинозема. В компании работают 90 000 человек. РУСАЛ присутствует в 19 странах мира на 5 континентах.