Համաշխարհային IT-շուկայի ծավալի կրճատումն ընթացիկ տարում կազմել է 6% (200 միլիարդ դոլար) ի համեմատ 2008-ի նույն շրջանի ցուցանիշի հետ: Այս տարի համաշխարհային IT-շուկայի ծավալը կազմել է $3,2 տրիլիոն: Այդ մասին ասվում է Gartner վերլուծական ընկերության հետազոտության մեջ:
Gartner ընկերության վերլուծաբանները գտնում են, որ 2009-ին ամենից շատ կնվազեն համակարգիչների սպառողների ծախսերը` 16,3%-ով: IT-ծառայությունների վաճառքը կընկնի 5,6%-ով, իսկ հեռուստահաղորդակցման շուկան կկրճատվի 4,6%-ով:
2009-ին, Gartner-ի կարծիքով, ամենաքիչը կընկնի ծրագրային ապահովման պահանջարկը: Վերլուծաբաններն այդ սեգմենտի կրճատումը կանխատեսում են ընդամենը 1,6%: Ծրագրային ապահովման շուկայի աճը անցյալ տարի կազմել էր 10,3%:
Այդ վերլուծական ընկերության նախորդ կանխատեսումը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շուկայի առնչությամբ, որը հրապարակվեց ընթացիկ տարվա մարտին, խոսում էր 2009-ին IT ծախսերի կրճատման մասին 3,8%-ով, հաղորդում է lenta.ru-ն:

8 Июль 2009 - 12:21 AMT
Сокращение объема мирового IT-рынка в текущем году составило 6% (200 миллиардов долларов) по сравнению с показателем за аналогичный период 2008 года. В этом году объем мирового IT-рынка составил $3,2 триллиона. Об этом сообщается в исследовании аналитической компании Gartner.
Аналитики компании Gartner считают, что в 2009 году больше всего снизятся расходы потребителей на компьютеры – на 16,3%. Продажи IT-услуг упадут на 5,6%, а телекоммуникационный рынок сократится на 4,6%.
Меньше всего в 2009 году, по мнению Gartner, упадет спрос на программное обеспечение. Аналитики предсказывают сокращение этого сегмента рынка всего на 1,6%. Рост рынка программного обеспечения за прошедший год составил 10,3%.
Предыдущий прогноз данной аналитической компании относительно рынка информационных технологий, который был опубликован в марте текущего года, говорил о сокращениях мировых расходов на IT в 2009 году на 3,8%, передает lenta.ru