9 Հուլիս 2009 - 09:18 AMT
Հայաստանը բավական արագ դուրս կգա ճգնաժամից, ասել է այսօր ԱՄՆ Սբ.Կլավդիոսի պետական համալսարանի դեկան, AIPIRG-ի անդամ Քինգ Բանայանը Համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա` էմպիրիկ փորձ» խորագրով քննարկմանը: Ք.Բանայանը կիսել է ՌԴ կառավարությանը կից Ժողովրդական տնտեսության ակադեմիայի ռեկտորի խորհրդական Լեւ Ֆրեյնքմանի այն տեսակետը, թե Հայաստանը բավական արագ դուրս կգա ճգնաժամից:
Համեմատություն անցկացնելով ասիական երկրների հետ` Բանայանը նշել է, որ ռեցեսիան Հայաստանում տարբերվում է, քանի որ հայկական տնտեսությունն իր կառուցվածքով տարբեր է այդ երկրների կառուցվածքից: Ներկայացնելով Ինդոնեզիայի փորձը, որի տնտեսությունը եւս շատ է տուժել մեծ անկումից շինարարության ոլորտում, Բանայանը նշել է, որ այդ պետությունը շատ ավելի է տուժել ֆինանսական համակարգից, քան Հայաստանը, քանի որ դրամավարկային քաղաքականությունն այդ երկրում անարդյունավետ է եղել: «Նրանք շատ ուշացրին ազգային արժույթի սղաճը»,-ասել է նա: Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ այս համատեքստում Հայաստանը պետք է այլ մոտեցումներ կիրառի անկման հաղթահարման համար:
Բանայանը հետեւյալ ուղղություններն է առանձնացրել, որոնք կօգնեն Հայաստանին դուրս գալ ճգնաժամից եւ հետագայում եւս արտաքին շոկերի դեպքում մեղմացնել դրանց ազդեցությունն իր տնտեսության վրա: «Ես կարծում եմ, որ Հայաստանը պետք է ավելացնի առեւտուրը որքան հնարավոր է մեծ թվով պետությունների հետ»,-ասել է նա: Ըստ նրա, չնայած նրան, որ աշխարհագրական տեսակետից երկիրն անբարենպաստ վիճակում է, այնուամենայնիվ, պետք է ուղիներ գտնել առեւտրի ծավալներն ավելացնելու համար: Հաջորդ ասպեկտը` օգնությունն է այն ընտանիքներին, որոնք մյուսներից շատ են տուժել դրամական փոխանցումների կրճատումից: «Նման քաղաքականությունը կարճաժամկետ առումով կնպաստի ճգնաժամի արագ հաղթահարմանը»,-հավելել է նա:
Երեւանում հունիսի 7-9 անցնում է «Համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա` կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ հեռանկարներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որի կազմակերպիչն է Միջազգային տնտեսական հետազոտությունների հայկական խումբը (AIPRG):

Армения выйдет из кризиса достаточно быстро, сказал в четверг декан американского Государственного университета им. Святого Клавдия, член AIPRG Кинг Банаян в ходе обсуждения по теме «Влияние мирового кризиса на Армению – эмпирический опыт». Кинг Банаян разделил оптимистичную точку зрения советника ректора Академии народного хозяйства при правительстве РФ Льва Фрейнкмана относительно того, что Армения быстро выйдет из кризиса.
Проведя сравнение с рецессией в Азиатских странах, Банаян заметил, что рецессия в Армении отличается, поскольку армянская экономика по своей структуре отличается от экономик этих стран. Представив опыт Индонезии, где экономика также сильно пострадала от большого спада в сфере строительства, Банаян отметил, что это государство намного больше пострадало от финансовой системы, чем Армения, поскольку кредитно-денежная политика здесь была неэффективной. «Они сильно опоздали с проведением девальвации нацвалюты», – сказал он. В связи с этим он добавил, что в этом контексте для Армении необходимо применять другие подходы для преодоления рецессии.
Банаян выделил следующие направления, которые помогут Армении выйти из кризиса и в дальнейшем в случае внешних шоков смягчить их влияние на свою экономику. «Я думаю, что Армении необходимо увеличить торговлю с как можно большим числом других государств», – сказал он. По его словам, несмотря на то, что с географической точки зрения страна находится в неблагоприятном положении, тем не менее, надо найти пути для увеличения объемов торговли. Следующий аспект – помощь семьям, которые больше остальных пострадали от сокращения трансфертов. «Такая политика в краткосрочном периоде будет способствовать быстрому преодолению кризиса», – добавил он.
В Ереване с 7 по 9 июня проходит международная научная конференция «Влияние глобального кризиса на Армению: краткосрочные и долгосрочные перспективы», организованная Армянской группой международных экономических исследований (AIPRG).