9 Հուլիս 2009 - 09:32 AMT
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Կարեն Կարապետյանն այցելել է «Հրազդան 5»-ի շինհրապարակ, ծանոթացել աշխատանքների ընթացքին, զրուցել մասնագետների հետ, հետաքրքրվել շինարարների աշխատանքային պայմաններով, այդ մասին հաղորդում է ընկերության լրատվական ծառայությունը:
Կ. Կարապետյանը արդյունավետ է գնահատել աշխատանքների ընթացքը` նշելով, որ այն նախ եւ առաջ պայմանավորված է արհեստավարժ թիմի առկայությամբ, որը աշխատանքները ժամանակին եւ պատշաճ կազմակերպելու բարձր հմտություն ցուցաբերեց:
Ըստ Կարեն Կարապետյանի, չնայած ֆինանսական ճգնաժամի ազդեցությանը եւ հետեւանքներին, «ՀայՌուսգազարդ»-ը հետեւողականորեն շարունակում է իր ներդրումային քաղաքականությունը, որի հիմնական ծանրաբեռնվածությունն ընկնում է Հրազդան ՋԷԿ-ի շինարարության ավարտման եւ արդիականացման ծրագրին: Ընդհանուր առմամբ, «Հրազդանի ՋԷԿ»-ի 5-րդ էներգաբլոկի շրջանակում նախատեսվում է ներդնել ավելի քան 200 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ: Ծրագիրը հաջողությամբ ավարտելուց հետո «ՀայՌուսգազարդ»-ը հնարավորություն կստանա մասնակցելու էլեկտրաէներգիայի արտադրության շուկայում, ինչը Ընկերության գործունեության պրոֆիլային ձեւերից մեկն է, եւ ավելացնելու էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները:
Ծրագրի իրականացումը ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում որոշ առումով շահեկան էր Ընկերության համար: Հաշվի առնելով միջազգային շուկայում ապրանքների եւ ծառայությունների գների նվազման միտումները, ,Հրազդան-5ե-ի Տնօրինությունը կարողացավ համեմատաբար ցածր գներով ձեռք բերել որոշ անհրաժեշտ սարքավորումներ եւ մոտ 8-9 տոկոս ֆինանսական տնտեսումներ ունենալ մի շարք պայմանագրերի մասով: Այդ գումարները կուղղվեն լրացուցիչ տեխնոլոգիական նախագծերի իրականացմանը:
2006 թվականին Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության եւ ,Գազպրոմե ԲԲԸ-ի միջեւ ստորագրվել էր համաձայնագիր, որի համաձայն, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն ձեռք է բերում «Հրազդանի ՋԷԿ»-ի 5-րդ էներգաբլոկի ակտիվները (գույքը)՝ դրա շինարարության ավարտման եւ արդիականացման պարտավորություններով:

Несмотря на финансовый кризис и его последствия, “АрмРосгазпром” продолжает последовательно проводить свою инвестиционную политику, основная нагрузка которой падает на программу по завершению строительства и модернизации Разданской ТЭС, прокомментировал председатель правления-генеральный директор ЗАО “АрмРосгазпром” Карен Карапетян, посетив стройплощадку “Раздан-5”.
Как сообщает пресс-служба компании, Карен Карапетян ознакомился с ходом работ, провел беседы со специалистами, поинтересовался условиями труда строителей.
Карапетян оценил ход работ как эффективные, отметив, что они, прежде всего, обусловлены наличием команды профессионалов, которая проявила навыки проведения и организации работ в установленный срок и на должном уровне.
В целом, в рамках программы по 5-му энергоблоку Разданской ТЭС планируется инвестировать сумму в драмах, эквивалентную более чем 200 млн. долларам США. После успешного завершения программы “АрмРосгазпром” получит возможность участвовать на рынке электрогенерации, что является одним из профильных направлений компании, и увеличить объем экспорта электроэнергии.
Реализация программы в условиях финансового кризиса в каком-то смысле оказалась выигрышной для компании. Учитывая тенденцию снижения цен на международном рынке товаров и услуг, Дирекция “Раздан-5” смогла по сравнительно низкой цене приобрести необходимое оборудование и по части некоторых договоров сэкономить порядка 8-9 %. Эти сэкономленные средства будут направлены на реализацию дополнительных технологических проектов.
В 2006 году между Правительством Республика Армения и ОАО “Газпром\” было подписано соглашение, в соответствии с которым ЗАО «АрмРосгазпром» приобретает активы пятого энергоблока Разданской ТЭС с обязательствами по завершению его строительства и модернизации.