9 Հուլիս 2009 - 10:28 AMT
Ըստ ԿԲ փորձագետների 2009թ. Հայաստանում տնտեսության աճ չի լինի, հինգշաբթի ասել է ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանը «Համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա` էմպիրիկ փորձ» թեմայով քննարկման ընթացքում: Սակայն, ըստ նրա, դա չի նշանակում, որ աճ չի լինի առանձին հատվածներում: Ինչ վերաբերում է համաշխարհային տնտեսության աճին, ապա, ըստ փոխնախագահի, այն կսկսվի միայն 2010թ. վերջում կամ 2011թ. սկզբում:
Մեկնաբանելով ԱՄՆ Սբ. Կլավդիոսի պետական համալսարանի դեկան, AIPRG անդամ Քինգ Բանայանի հայտարարությունն այն մասին, թե Հայաստանը կախում ունի Ռուսաստանից եկող դրամական փոխանցումներից` Վ.Գաբրիելյանը պարզաբանել է, որ դրան են նպաստում մի շարք պատճառներ, որոնց թվում է լեզվի իմացությունն ու ազատ վիզային ռեժիմը: «Մենք ՌԴ-ի հետ երկարաժամկետ փոխհարաբերություններ ունենք, մեր միգրանտների մեծ մասը հենց այնտեղ է, ուստի դրամական փոխանցումների (ՌԴ-ից Հայաստան է մուտք գործում տրանսֆերտների 70 տոկոսը) կրճատումը չէր կարող չանդրադառնալ Հայաստանի տնտեսության վրա»,-ասել է նա: Միեւնույն ժամանակ նա համաձայնվել է, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է դիվերսիֆիկացնել իր տնտեսությունը, հետագայում օտարերկրյա, այդ թվում, ՌԴ-ից տրանսֆերտների կախվածությունը նվազեցնելու համար:
Հունիսի 7-9 Երեւանում անցնում էր «Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա`կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ հեռանկարներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որի կազմակերպիչն է Միջազգային տնտեսական հետազոտությունների հայկական խումբը (AIPIG):

По прогнозам экспертов Центрального банка в Армении в 2009 году роста экономики не будет, сказал в четверг заместитель председателя Центрального банка Армении Ваче Габриелян в ходе обсуждения на тему “Влияние мирового кризиса на Армению – эмпирический опыт”. Однако, по его словам, это не означает, что рост не будет наблюдаться в отдельных сегментах. Что же касается роста мировой экономики, то, по мнению зампреда, он начнется в конце 2010 года начале 2011 года.
Комментируя заявление декана Государственного университета им. Святого Клавдия США, члена AIPRG Кинга Банаяна о зависимости Армении от трансфертов из России, Ваче Габриелян пояснил, что этому способствует ряд причин, среди которых – знание языка и свободный визовый режим. «У нас с Россией долгосрочные взаимоотношения, большая часть наших мигрантов приходится именно на эту страну, поэтому сокращение потока трансфертов (на долю России приходится порядка 70% поступающих в Армению трансфертов) не могло не отразиться на экономике Армении», – сказал он. Вместе с тем он согласился, что Армении необходимо диверсифицировать свою экономику, чтобы в дальнейшем иметь меньшую зависимость от иностранных трансфертов, в том числе из России.
В Ереване с 7 по 9 июня проходит международная научная конференция «Влияние глобального кризиса на Армению: краткосрочные и долгосрочные перспективы», организованная Армянской группой международных экономических исследований (AIPRG).