Ռուսական գազի առաքումը Հայաստան Վրաստանի տարածքով, որը դադարեցվել էր հուլիսի 8-ին, այսօր առավոտյան վերսկսվել է: Այդ մասին հաղորդել են «Վրաստանի նավթային ու Գազային կորպորացիա» ԲԲԸ-ում:
Առաքումները դադարեցված էին Վրաստանում գազաչափիչ կայանի վերանորոգման աշխատանքների կապակցությամբ:
Վրացական ընկերության ներկայացուցչի խոսքերով, գազի տեղափոխման մասնագետները հայ գործընկերների հետ միասին օպերատիվ իրականացրեցին բոլոր տեխնիկական աշխատանքները, որից հետո գազի տարանցումը վերականգնվեց:
Վերջին անգամ գազի առաքումը Վրաստանից Հայաստան դադարեցվել էր 2009թ. հունիսի 16-21, քանի որ Վրաստանի Գազատրանսպորտային ընկերությունը աշխատանքներ էր տանում «Ղազախ-Սագուրամո» գազամուղին նոր հատված միացնելու ուղղությամբ: Այդ ընթացքում Հայաստանի գազամատակարարումը կատարվում է Աբովյանի գազի ստորգետնյա պահեստարանի հաշվին:
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն ռուսական գազի առաքման ու բաշխման մենաշնորհային իրավունք ունի Հայաստանի ներքին շուկայում: Գազը Հայաստան է մտնում Վրաստանի տարածքով:
Ընկերությունը ստեղծվել է 1997թ., նրա բաժնետերերն են «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ն (բաժնետոմսերի 80 տոկոս) եւ ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարարությունը (20 տոկոս):

Транзит российского газа в Армению по территории Грузии, прерванный 8 июля, возобновлен сегодня утром. Об этом сообщили в ООО “Грузинская нефтяная и газовая корпорация”.
Поставки были прекращены в связи с ремонтными работами на газоизмерительной станции (ГИС) в Грузии.
По словам представителя грузинской компании, специалисты по транспортировке газа вместе с армянскими коллегами оперативно осуществили все технические работы на станции, после чего транзит газа был возобновлен.
В последний раз поставки газа в Армению из Грузии временно прерывались 16-21 июня 2009 года в связи с тем, что Газотранспортная компания Грузии проводила работы по подсоединению нового участка магистрального газопровода “Казах-Сагурамо” диаметром 1 тысяча миллиметров и протяженностью 3,6 километра.
В этот период газоснабжение Армении осуществлялось без ограничений за счет резервов Абовянской станции подземного хранения газа.
ЗАО “АрмРосгазпром” обладает монопольным правом на поставку и распределение российского природного газа на внутреннем рынке Армении. Газ в Армению поступает транзитом через Грузию.
Компания создана в 1997 году, ее акционеры – ОАО “Газпром” (80 процентов акций) и министерство энергетики и природных ресурсов Армении (20 процентов).