ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը երեկ Պետդումայի վավերացմանն է հանձնել Եվրասիական տնտեսական համագործակցության (ԵվրԱսՏՀ) հակաճգնաժամային հիմնադրամի մասին պայմանագիրը եւ նրա միջոցները կառավարելու համաձայնագիրը: Ըստ փաստաթղթի, որ հունիսի 9-ին ստորագրել են ՌԴ-ն, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանն ու Հայաստանը 10 մլրդ դոլարի հիմնադրամ են ստեծում հետագայում միմյանց փոխառություններ եւ կայունացնող վարկեր տրամադրելու համար` «վճարման, ժամկետայնության ու վերադարձման» սկզբունքներով: Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ է նշանակվել ՌԴ ֆինանսների նախարար Ալեքսեյ Կուդրինը: Միջոցները կառավարում է Եվրասիական զարգացման բանկը, հաղորդում է «Վեդոմոստին»:
Ռուսաստանի առաջին անդամավճարը կազմեց 7,5 մլրդ դոլար, Ղազախստանինը` 1 մլրդ դոլար, Ղրղզստանը, Տաջիկստանն ու Հայաստանը մուծեցին 1-ական մլն դոլար, Բելառուսը` 10 մլն դոլար:
Վավերացումն արագացնում են, որպեսզի արդեն ամռանն այն գործի եւ ՌԴ-ն սկսի օգնել իր դաշնակիցներին: Առաջին հերթին` Բելառուսին ու Ղրղզստանին, որտեղ վիճակն առավել բարդ է:
Ինչպես անցած շաբաթ ասել է Կուդրինը, Բելառուսին կհատկացվի 500 մլն դոլար: Հայտ է ներկայացրել նաեւ Տաջիկստանը: Հայտ ներկայացնելու մտադրության մասին էր խոսում նաեւ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:

Президент Дмитрий Медведев внес вчера в Госдуму РФ на ратификацию договор об учреждении антикризисного фонда Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС) и соглашение об управлении его средствами. В соответствии с документом, подписанным 9 июня, Россия, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Таджикистан и Армения учреждают фонд в размере $10 млрд для дальнейшего предоставления друг другу займов и стабилизационных кредитов «на условиях платности, срочности и возвратности». Председателем совета фонда назначен министр финансов России Алексей Кудрин. Управляет средствами Евразийский банк развития, сообщают «Ведомости».
Первоначальный взнос России составил $7,5 млрд (депутаты уже приняли поправки в бюджет), Казахстана — $1 млрд. Киргизия, Таджикистан и Армения внесли по $1 млн, Белоруссия — $10 млн.
С ратификацией торопятся, чтобы фонд заработал уже летом и Россия раньше начала помогать союзникам. Речь идет прежде всего о траншах Белоруссии и Киргизии, где наиболее сложная ситуация. Именно на эти республики пытаются влиять западные страны и США, а их отношения с Россией ухудшаются.
Белоруссии, как на прошлой неделе заявлял Кудрин, из фонда выделят $500 млн. На кредит также направлена заявка от Таджикистана. О намерении подать заявку говорил и премьер Армении Тигран Саркисян.