Տաթեւի վանքի համալիրի վերականգնումն այն նախագծերից մեկն է, որը Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հավանությունն է ստացել եւ մասնավոր հատվածի ու պետության համագործակցության լավ օրինակ է, ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը Տաթեւի վանքի ճոպանուղու կառուցման պայմանագրի ստորագրության արարողությունը: Նա հիշեցրել է, որ Սյունիքում կառավարության արտագնա նիստում կառավարությունը հաստատել է Տաթեւի վանքի վերականգնման ծրագիրը: «Մասնավոր հատվածի ու պետության համագործակցության շնորհիվ հնարավոր դարձավ բազում բարդ խնդիրներ լուծել եւ վստահեցնել մասնավոր ձեռներցներին, որ այստեղ կարող են լուրջ ներդրումներ արվել»,-ասել է նա: Նման համագործակցության արդյունքը, ըստ Երիցյանի, ճոպանուղու կառուցման ծրագիրն է Տաթեւ վանքի վերականգնման շրջանակներում:
Իր հերթին Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը հավելել է, որ այս ճոպանուղու կառուցումը հետաքրքություն է ներկայացնում երեք տեսակետից` մարքեթինգ, նոր զբոսաշրջային ապրանքի ստեղծում եւ ենթակառւցվածքային խնդիրների լուծում:
Շվեյցարական «Գարավենտա» ընկերության վաճառքի գծով փոխնախագահ Պիտեր Բաումանը նշել է, որ ընկերությունն իրականացնում է նման օբյեկտների շինարարությունը անվտանգության միջազգային վերջին եւ ամենախիստ պահանջներին համաձայն: Բացի այդ, նա հավելել է, որ ըստ միջազգային կանոնների, ճոպանուղին այսօրվա դրությամբ տրանսպորտի ամենաանվտանգ միջոցներից է: Բաումանն ասել է, որ իր ընկերությունը առաջատար է աշխարհում նման կառույցների շիանարարության ոլորտում, նրա տարեկան շրջանառությունը կազմում է մոտ 500-600 մլն եվրո, տարեկան իրացվում է նման շուրջ 150-200 նախագիծ, իսկ գոյության ամբողջ ընթացքում կառուցել է շուրջ 17 000 նման կառույց:
Երեւանում 6,8 մլն եվրո արժողությամբ պայմանագիր է կնքվել Տաթեւի վանքի ճոպանուղու կառուցման վերաբերյալ: Պայմանագիրը ստորագրել են Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի մաս կազմող շինարարակն ընկերության ղեկավար Արտաշես Ղազախեցյանը եւ «Գարավենտա» ընկերության վաճառքի գծով փոխնախագահ Պիտեր Բաումանը: Հալիձորից մինչեւ Տաթեւի վանք տանող ճոպանուղին ամենաերկարը կլինի աշխարհում` շուրջ 5,7 կմ, իսկ նրա շինարարությունը կավարտվի մեկ տարուց: Նախատեսվում է այն շահագործել ողջ տարին, յուրաքանչյուր ուղղությամբ տեղափոխելով շուրջ 25 ուղեւոր:
Տաթեւիվանքի վերակառուցմանեւ զարգացմաննախաձեռնությունն իրականացվում է Ռուբեն եւ Վերոնիկա Վարդանյանների ընկերների հիմնադրամի, «Հայաստան 2020» ծրագրի եւ ARGA հիմնադրամի կողմից, որի համար կներդրվի 20 մլն դոլար: Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հովանու ներքո, իսկ մշակման ողջ պատասխանատվությունը ստանձնել է «Ամերիա» քոնսալթինգային ընկերությունը: Մինչ նախագծի ավարտը 2012թ. «Ամերիա» ՓԲԸ-ն նաեւ կհամակարգի եւ կվերահսկի աշխատանքները:

Канатная дорога при Татевском монастыре будет сдана в эксплуатацию в сентябре 2010 года, сказал после подписания договора о ее строительстве руководитель строительной составляющей, член Фонда национальной конкурентоспособности Армении Арташес Казахецян. По его словам, строительные работы уже стартовали и на сегодняшний день завершаются работы по изучению земельной составляющей.
Как сообщил Казахецян, основные работы по ее строительству начнутся осенью, в середине сентября, а в феврале следующего года будет ввозиться оборудование (порядка 25-30 машин). Кроме этого, по его словам, запуск проекта будет длиться около 6 месяцев. «Планируется, что в сентябре 2010 года окончательный проект по строительству канатной дороги уже будет сдан»,- добавил руководитель строительной составляющей проекта.
Что же касается обслуживания канатной дороги после ее строительства, то по этому поводу Казахецян заметил, что специалисты швейцарской компании «Гаравента», которая будет реализовать строительство канатной дороги, обучат команду работников навыкам, необходимым для ее эксплуатации, поскольку конструкции канатной дороги достаточно сложны.
В Ереване подписан договор о строительстве канатной дороги при Татевском монастыре на сумму 6.8 млн. евро. Договор подписали руководитель строительной составляющей, член Фонда национальной конкурентоспособности Армении Арташес Казахецян и заместитель председателя по линии продаж швейцарской компании «Гаравента» Питер Бауман. Канатная дорога, ведущая от села Алидзор (Сюникская область) до монастыря Татев, будет самой длиной в мире – 5.7 км, а строительство канатной дороги будет закончено через год. Планируется, что она будет эксплуатироваться круглый год, перевозя на каждом направлении до 25 пассажиров.
Фонд друзей Рубена и Вероники Варданян, программа “Армения 2020” и фонд ARGA инвестируют в проект по возрождению Татевского монастыря в Армении около $20 млн. Программа осуществляется под эгидой Фонда национальной конкурентоспособности Армении, а вся ответственность за ее разработку лежит на консалтинговой компании “Америя”. До завершения проекта в 2012 году, ЗАО “Америя” будет также координировать и контролировать все работы, ведущиеся в рамках данного проекта. Бизес-партнером программы является ЗАО «Америабанк», который предоставляет также финансовые консультации.
Татевский монастырский комплекс, расположенный в Сюникской области Армении, в 9 веке был резиденцией Сюникского митрополита.