14 Հուլիս 2009 - 16:14 AMT
Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածին աջակցելու եւ այն զարգացնելու նպատակով ՎՏԲ Բանկը (Հայաստան) ֆինանսավորել է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին: Բանկում որոշվել է 7,5 մլն դոլաի վերականգնվող վարկային գիծ բացել «ՀայՌուսգազարդի» համար, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:
Խոշոր վարկային գումարները կուղղվեն Հրազդանի ՋԷԿ-ի հինգերորդ էներգաբլոկի կառուցման ու արդիականացման աշխատանքներն ավարտին հացնելուն` ըստ «Հրազդան-5» նախագծի:
Շինարարության եւ արդիականացման նախագծի արժեքը գնահատվում է շուրջ 200 մլն դոլար:
ՎՏԲ Բանկը (Հայաստան) ՓԲԸ-ն 2004թ. ապրիլից խոշորագույն ռուսական միջազգային ֆինանսական ՎՏԲ խմբի անդամ է: Բանկի միանձնյա բաժնետերն է ՎՏԲ Բանկ ԲԲԸ-ն: Միջազգային վարկանիշային Fitch Rating գործակալությունը 2009թ. ապրիլի 30-ին հաստատել է ՎՏԲ Բանկ (Հայաստան) ՓԲԸ-ի վարկանիշը «BB+» մակարդակի վրա, ըստ վարկանիշի` կանխատեսումը «կայուն է»:

14 Июль 2009 - 16:14 AMT
Банк ВТБ (Армения) открыл возобновляемую кредитную линию для «АрмРосгазпрома» в размере 7,5 млн. долларов
В рамках поддержки и развития реального сектора экономики Армения, в том числе предприятий топливно-энергетической сферы, Банк ВТБ (Армения) профинансировал ЗАО «АрмРосгазпром». В Банке принято решение об открытии возобновляемой кредитной линии в размере 7,5 млн. долларов США, сообщает пресс-служба банка.
Кредитные средства будут направлены на завершение работ по строительству и модернизации пятого энергоблока Разданской ТЭС в соответствие с проектом “Раздан-5”.
Стоимость проекта строительства и модернизации энергоблока оценивается в более чем 200 млн. долларов США.
ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» с апреля 2004 года участник крупнейшей российской международной финансовой группы ВТБ. Единоличным акционером Банка является ОАО Банк ВТБ. Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings 30 апреля 2009 года подтвердило рейтинги ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» на уровне «BB+», прогноз по рейтингу – «стабильный».