15 Հուլիս 2009 - 08:44 AMT
Nabucco-ի գծով հաջորդ քայլը կարող է դառնալ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի միջեւ արտահանման գազի գնի վերաբերյալ համաձայնագիրը
«Nabucco-ի գծով հաջորդ քայլը կարող է դառնալ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի միջեւ արտահանման գազի գնի վերաբերյալ համաձայնագիրը: «ԱՄՆ-ն անհամբեր դրան է սպասում »,-Վաշինգտոնում հայտարարել է սենատոր Ռիչարդ Լուգարը, որը վերադարձել է Անկարայից, ուր հուլիսի 13-ին ԱՄՆ-ն էր ներկայացնում Nabucco-ի վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը:
Ըստ Լուգարի, Nabucco-ն մի նախագիծ է, որն ունի ԱՄՆ-ի հզոր աջակցությունը:
Վերջերս Ադրբեջանի ու ՌԴ-ի միջեւ գազային համաձայնագրի կնքման մասին Լուգարն ասել է, որ «համաձայնագիրը չի կարող խանգարել Ադրբեջանի մասնակցությանը Nabucco-ին, քանի որ ՌԴ-ն ինքը կարող է դառնալ նախագծի մասնակիցը»:
Սենատոր Լուգարը հույս է հայտնել, որ Անկարայում ստորագրված պայմանագիրը կարագացնի գազի արտահանումը Ադրբեջանից եւ Կենտրոնական Ասիայից դեպի Եվրոպա:
Անցած երկուշաբթի Nabucco-ի մասնակից երկրները Անկարայում միջկառավարական համաձայանգիր են կնքել: Փաստաթուղթը ստորագրել են Թուրքիայի, Ավստրիայի, Հունգարիայի, Բուլղարիայի, Ռումինիայի կառավարություների ղեկավարներն ու Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն, հաղորդում է ադրբեջանական Trend News գործակալությունը:
Շինարարությունը կմեկնարկի 2011թ., առաջին առաքումները կսկսվեն 2014-ին: Խողովակաշարի առավելագույն հզորությունը կազմում է 31 մլրդ խմ տարեկան: Ներդրումային որոշումը կկայացավի 2010թ. առաջին եռամսյակում:

15 Июль 2009 - 08:44 AMT
Следующим шагом по Nabucco может стать соглашение об экспортной цене на газ между Азербайджаном и Турцией
“Следующим шагом в реализации проекта трубопровода Nabucco может стать соглашение об экспортной цене на газ между Азербайджаном и Турцией. США с нетерпением ожидают этого”, – сказал в Вашингтоне американский сенатор Ричард Лугар, вернувшийся из Анкары, где 13 июля по приглашению турецкого правительства представлял США на церемонии подписания соглашения по Nabucco.
По словам Лугара, Nabucco является проектом, который имеет сильную поддержку США.
Относительно недавно подписанного газового соглашения между Азербайджаном и Россией Лугар сказал, что “это соглашение не может помешать участию Азербайджана в Nabucco, потому что Россия сама может стать участницей проекта”.
Сенатор Лугар выразил надежду, что контракт, подписанный в Анкаре, ускорит процесс экспорта газа из Азербайджана и Центральной Азии на рынок Европы.
В минувший понедельник страны-участницы проекта Nabucco подписали в Анкаре межправительственное соглашение. Документ непосредственно подписан главами правительств Турции, Австрии, Венгрии, Болгарии, Румынии и председателем Еврокомиссии Жозе Мануэль Баррозу, сообщает азербайджанское агентство Trend News.
Проект Nabucco, стоимостью 7,9 миллиардов евро, предполагает поставку газа из Каспийского региона в страны ЕС. Участниками проекта являются австрийская OMV, венгерская MOL, болгарская Bulgargaz, румынская Transgaz, турецкая Botas и немецкая RWE. Каждый из участников обладает равными долями – по 16,67 процентов.
Начало строительства газопровода намечено на 2011 год, первые поставки начнутся в 2014 году. Максимальная мощность трубопровода составит 31 миллиард кубометров в год. Инвестиционное решение по проекту, как ожидается, будет принято в первом квартале 2010 года.