Նախագահ Սերժ Սարգսյանն նախօրեին ընդունել է ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Սուլեյման Ջազիր Ալ-Հերբիշին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը, հաղորդում է նախագահի մամալո ծառայությունը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (IFAD) Հայաստանի ծրագրերի ղեկավար Հեննինգ Պեդերսենը։
ՕՊԵԿ միջազգային զարգացման հիմնադրամը (OFID) Հայաստանին աջակցում է 2004 թվականից: Մինչեւ այժմ իրականացված 15 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային երկու ծրագրերը հիմնականում ուղղված են եղել արտադրական ենթակառուցվածքների վերականգնմանը: Անցած տարվա դեկտեմբերին ստորագրվել է 14 մլն ԱՄՆ դոլարի պայմանագիր, որի նպատակն է վարկերի ու ներդրումների միջոցով խթանել Հայաստանի գյուղական բնակավայրերի զարգացումը:
Նկատի ունենալով ՕՊԵԿ միջազգային զարգացման հիմնադրամի եւ անձամբ գլխավոր տնօրենի մեծ ներդրումը Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցության ամրապնդման, մասնավորապես գյուղական տարածքների զարգացման գործում, Հանրապետության Նախագահը հուլիսի 13-ին հրամանագիր է ստորագրել Սուլեյման Ջազիր Ալ- Հերբիշին Անանիա Շիրակացու մեդալով պարգեւատրելու մասին:
Նախագահ Սարգսյանը պարոն Հերբիշին հանձնելով պարգեւը` գոհունակություն է հայտնել հիմնադրամի կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի կապակցությամբ եւ նշել, որ լուրջ աշխատանք է կատարվել գյուղական բնակավայրերի զարգացման, աղքատության կրճատման ուղղությամբ: Երկրի ղեկավարը բարձր է գնահատել ՕՊԵԿ միջազգային զարգացման հիմնադրամի հնգամյա եւ Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի արդեն տասնհինգամյա գործունեությունը մեր երկրում, որը մեծ նպաստ է բերել Հայաստանի գյուղական շրջանների բարենորոգմանը եւ ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված քայլերին: Նախագահը կարեւոր է համարել ոչ միայն հիմնադրամի կողմից տրամադրվող ֆինանսական միջոցները, այլ նաեւ այն փորձը, աշխատանքի մշակույթը, որ ձեռք է բերվում համատեղ գործունեության ընթացքում: Նա նաեւ հույս է հայտնել, որ չնայած գլոբալ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հարուցած դժվարություններին, համագործակցությունը կլինի շարունակական։
Սուլեյման Ջազիր Ալ-Հերբիշը շնորհակալությամբ ընդունելով Հայաստանի պետական պարգեւը` այն համարել է իր ղեկավարած հիմնադրամի եւ իրենց ռազմավարական գործընկերոջ` Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի, աշխատանքի արդյունքն ու գնահատականը, Հայաստանի հետ համագործակցության խորհրդանիշը:

Президент Армении Серж Саргсян принял накануне генерального директора Международного фонда развития ОПЕК Сулеймана Джазира Аль-Гербиша и возглавляемую им делегацию, сообщает пресс-служба главы государства. Во встрече принимал участие также руководитель проекта Международного фонда сельскохозяйственного развития (IFAD) в Армении Хеннинг Педерсен.
Международный фонд развития ОПЕК (OFID) оказывает Армении содействие с 2004 года. Реализованные до настоящего времени две кредитные программы на сумму 15 млн. долларов США были нацелены на восстановление производственных инфраструктур. В декабре прошлого года подписан договор на 14 млн долларов США, цель которого – посредством кредитов и инвестиций стимулировать развитие сельских населенных пунктов Армении.
Учитывая большой вклад Международного фонда развития ОПЕК и лично генерального директора в упрочение экономического сотрудничества с Арменией, в частности в дело развития сельских территорий, президент республики 13 июля подписал указ о награждении Сулеймана Джазира Аль-Гербиша медалью Анании Ширакаци.
Вручая награду, Саргсян выразил удовлетворение по поводу программ, которые Фонд реализует в Армении, и отметил, что проделана серьезная работа по развитию сельских населенных пунктов и сокращению бедности. Глава государства высоко оценил пятилетнюю деятельность Международного фонда развития ОПЕК и уже пятнадцатилетнюю деятельность Международного фонда сельскохозяйственного развития в РА, которые оказали большое содействие благоустройству сельских районов Армении и шагам, направленным на развитие инфраструктур. Президент счел важными не только предоставляемые фондом финансовые средства, но и тот опыт, культуру труда, которая обретается в ходе совместной деятельности. Он также выразил надежду, что, несмотря на вызванные глобальным финансово-экономическим кризисом трудности, сотрудничество будет продолжаться.
Сулейман Джазир Аль-Гербиш, с благодарностью принял государственную награду Армении, результатом и оценкой работы руководимого им Фонда и стратегического партнера – Международного фонда сельскохозяйственного развития, а также символом сотрудничества с Арменией.