«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-նընթացիկտարվա I կիսամյակի արդյունքներովապահովել է 555 մլն դրամիշահույթ հարկումից հետո, որով եւ զբաղեցնում է երրորդ տեղը ՀՀ բանկային համակարգում, հաղորդում է բանկի լրատվական ծառայությունը:
Ստացված շահույթի 79.5 %-ըբաժինէընկնում II եռամսյակին:
Նախորդ տարվա I կիսամյակի համեմատությամբ Բանկի ընթացիկ տարվա շահույթը հարկումից հետո աճել է 5.4 անգամ, ընդ որում զուտ տոկոսային եւ նմանատիպ եկամուտներն աճել են 163.5 %-ով, իսկ գործառնական եկամուտները` 125.8 %-ով: Նշենք, որ 2008թ.-ի I կիսամյակի արդյունքներով եթե Բանկի շահութահարկի գծով ծախսերը կազմել են ընդամենը 37 մլն դրամ, ապա ընթացիկ տարվա I կիսամյակում շահութահարկի գծով ծախսերը կազմել են 302 մլն դրամ:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ նախնական տվյալներով ՀՀ բանկային համակարգի շահույթը հարկումից հետո 2009թ.-ի I կիսամյակի արդյունքներով կազմել է 4.4 մլրդ դրամ` նվազելով նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատությամբ 66 %-ով:
Ամերիաբանկ» ՓԲԸկորպորատիվ ներդրումային բանկ է, որն իրականացնում է կորպորատիվ, ներդրումային եւ սահմանափակ մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: «Ամերիաբանկ»-ի Տնօրենների խորհրդի նախագահն է պրն Ռուբեն Վարդանյանը, Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրենը` պրն Արտակ Հանեսյանը: «Ամերիաբանկ»-ի ռազմավարական գործընկերն է «ՏրոյկաԴիալոգ» խումբը` Ռուսաստանի ամենամեծ ներդրումային բանկային ընկերություններից մեկը:

«Америабанк» по результатам первого полугодия 2009 года обеспечил прибыль после налогообложения в размере 555 млн. драмов. и занимает третье место в банковской системе Армении, сообщает пресс-служба банка.
Согласно сообщению, 79,5% от прибыли было получено во втором квартале.
По сравнению с первым полугодием прошлого года в текущем году объем прибыли после налогообложения вырос в 5,4 раза. При этом чистые процентные и аналогичные доходы выросли на 163,5%, а операционные доходы на 125,8%. Помимо этого, в первом полугодии 2009 года расходы по линии налога на прибыль составили 302 млн. драмов против 37 млн. драмов в аналогичном периоде прошлого года.
В сообщении отмечается, что по предварительным данным прибыль после налогообложения в банковской системе Армении в первом полугодии текущего года составила 4,4 млрд. драмов, сократившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 66%.
ЗАО “Америабанк” является корпоративным инвестиционным банком, предлагающим корпоративные, инвестиционные и некоторые розничные услуги в виде комплексного пакета. Стратегическим партнером ЗАО “Америабанк” является группа компаний “Тройка Диалог” – одна из крупнейших инвестиционно-банковских компаний в России.