22 Հուլիս 2009 - 12:10 AMT
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր այցելել է «Ասպար Ուայլդ Տուր» զբոսաշրջային կազմակերպություն, որը 2006 թվականից կազմակերպում է զբոսաշրջային տուրեր Հայաստանի եւ Ղարաբաղի տեսարժան վայրեր եւ փորձում ընդլայնել իր ծառայությունները, ներկայանալ նորովի, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը։
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ կազմակերպության գործունեությունը համահունչ է Հայաստանում տուրիզմի զարգացմանը միտված կառավարության ծրագրերին եւ հույս հայտնել, որ առաջիկայում արդյունավետ համագործակցության պայմաններում դրանք կիրականացվեն։ Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը այս տարի հանդես է եկել տուր-օպերատորներին աջակցելու մի շարք նախաձեռնություններով, որոնց նպատակն է խթանել ներքին տուրիզմի զարգացումը Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում։
ԼՂՀ-ի տեսարժան վայրերը ներկայացնող ճանաչողական ֆիլմի դիտումից հետո ՀՀ վարչապետը հանդիպել է տուրիստական գործակալությունների ներկայացուցիչների հետ։ Անդրադառնալով հուլիսի 8-ին կառավարությունում ներկայացված «Ցածրաբյուջե հանգիստ եւ շրջապտույտներ Արցախում» փաթեթին, Տիգրան Սարգսյանը դրական է գնահատել գործակալությունների ներկայացուցիչների եռօրյա ճանաչողական այցը ԼՂՀ եւ համապատասխան քննարկումների արդյունքները, ընդգծել, որ բացահայտվել են Արցախում զբոսաշրջության զարգացման իրական հնարավորությունները, առկա խնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները։
ՀՀ վարչապետը միաժամանակ շեշտել է ներքին տուրիզմի զարգացման նպատակով ոլորտի ուսումնասիրության անհրաժեշտությունը, կարեւորել խոշոր ձեռնարկությունների եւ տուրիստական գործակալությունների համատեղ աշխատանքը, ինչպես նաեւ երկխոսության շարունակականության ապահովումը կառավարության եւ զբոսաշրջային կազմակերպությունների միջեւ:

22 Июль 2009 - 12:10 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян посетил туристическую организацию «Аспар Уайлд Тур», которая с 2006 года организовывает туристические туры по достопримечательностям Армении и Карабаха и пытается расширить свои услуги, представиться по-новому, сообщает пресс-служба правительства.
Саркисян отметил, что деятельность организации созвучна направленным на развитие туризма программам правительства и выразил надежду, что в дальнейшем, в условиях эффективного сотрудничества, они будут реализованы. Глава правительства подчеркнул, что для содействия туроператорам правительство в этом году выступило с рядом инициатив, целью которых является стимулирование внутреннего туризма в Армении и Нагорно-Карабахской Республике.
После просмотра ознакомительного фильма, представляющего достопримечательности НКР, премьер-министр встретился с представителями туристических агентств. Коснувшись представленного 8 июля в правительстве пакета «Малобюджетный отдых и туры в Арцахе», Саркисян положительно оценил трехдневный ознакомительный визит в НКР представителей агентств и результаты соответствующих обсуждений, подчеркнул, что выявлены реальные возможности, имеющиеся задачи и перспективы развития туризма в Арцахе.
Премьер-министр также подчеркнул необходимость изучения сферы с целью развития внутреннего туризма, отметил важность совместной работы крупных предприятий и туристических агентств, а также обеспечения непрерывности диалога между правительством и туристическими организациями.