Հայաստանը չի կարողանա ապահովել վերաֆինանսավորման 0 տոկոս տոկոսադրույքը, հայտարարել է լրագրողներին «Ամերիաբանկ»-ի զարգացման տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: Ըստ նրա, դա ենթադրում է որոշ խնդիրների լուծում, որոնք կապված են սղաճի դեմ պայքարի, սղաճային տրամդրությունների դեմ պայքարի հետ: «Երկրորդը, ես չեմ կարծում , թե ճգնաժամի պայմաններում վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի փոփոխությունն արդյունավետ կլինի, փորձը ցույց է տալիս, որ դա հանգեցնում է շուկայում տոկոսադրույքների իջեցմանը»,-ասել է նա: Ըստ Ջրբաշյանի, առավել արդյունավետ է ԿԲ եւ կառավարության քաղաքականությունը, որը հանգեցնում է վարկային դրույքների նվազեցմանը:
Բացի այդ , նա նշել է, որ այսօրվա դրությամբ տնտեսական սուբյեկտների զուսպ քաղաքականությունը պայմանավորված է ոչ թե բարձր բանկային տոկոսադրույքներով, այլ նրանով, որ իրենք ունակ չեն ռեսուրսները օգտագործել բանկային համակարգում առկա անորոշության պայմաններում: Նա հավելել է, որ բանկային համակարգում ռեսուրսների հետ կապված խնդիրրներ չկան, բանկերը նույնիսկ գերլիկվիդային են, կա այդ ռեսուրսները բաշխելու խնդիր:
Հունիսի 7-ին ՀՀ ԿԲ-ն որոշեց նվազեցնել վերաֆինասավորման դրույքը 0,5 կետով` մինչեւ տարեկան 5,5 տոկոս: Սա արդեն հինգերորդ նվազեցում է մարտի 3-ից հետո, երբ հայտարարվեց փոխարժեքի լողացող կուրսին վերադառնալու մասին, երբ ԿԲ-ն հաստատեց այն 7,75 տոկոս մակարդակի վրա: Հետագայում ապրիլի 7-ից այն նվազեց մինչեւ 7,5 տոկոս, մայիս 12-ին` մինչեւ 7,25 տոկոս, մայիսի 22-ին` 1, 0 կետով, մինչեւ 6,25 տոկոս: Մինչեւ 6 տոկոս տարեկան վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը իջեցվեց հունիսի 9-ին:

22 Июль 2009 - 12:51 AMT
Армения не сможет обеспечить нулевую процентную ставку рефинансирования, считает директор по линии развития Америабанка Тигран Джрбашян. По его словам, это предполагает решение некоторых проблем, связанных с борьбой против инфляции, формирования инфляционных ожиданий. «Во-вторых, я не думаю, что политика изменения ставки рефинансирования в условиях кризиса эффективна, мировой опыт показывает, что политика изменения процентных ставок не приводит к адекватному снижению ставок на рынке», – сказал он. По мнению Джрбашяна, более эффективным в условиях кризиса является политика властей, в частности ЦБ и правительства в отношении программ рефинансирования и распределения денежных средств среди банков, которая приведет к снижению кредитных ставок, чем исключительно политика снижения ставки рефинансирования.
Кроме этого он отметил, что на сегодняшний день сдержанная политика экономических субъектов обусловлена не высокими банковскими ставками, а их неспособностью поглотить ресурсы в условиях неопределенности, имеющейся в банковской системе.
В этом контексте Джрбашян добавил, что в банковской системе нет проблем с ресурсами – они даже сверхликвидны, есть проблема с распределением этих ресурсов.
Центральный банк Армении 7 июня принял решение снизить ставку рефинансирования на 0,5 процентных пункта до 5,5% годовых. Это уже пятое снижение ставки рефинансирования после 3 марта текущего года, когда, объявив о возврате к политике плавающего курса, Центробанк повысил ставку рефинансирования на один процентный пункт, установив ее на уровне 7,75% годовых. В дальнейшем ставка рефинансирования с 7 апреля была снижена до 7,5%, 12 мая – до 7,25% годовых, 22 мая – на 1.0 процентный пункт, до 6,25% годовых. Еще на 0,25 п.п. до 6% годовых ставка рефинансирования была снижена 9 июня.