2009 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են ավելի քան 300.4 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 347.5 մլրդ դրամ, որոնք ապահովել են ՀՀ կառավարության կողմից ճշտված կիսամյակային ծրագրի համապատասխանաբար 91.9 90.4 տոկոսը: Պետական բյուջեի տարեկան ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 33.4%-ով, ծախսերի գծով` 38.8%-ով:
Նախորդ տարվանույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտները նվազել են 12.9%-ով կամ 44.4 մլրդ դրամով: Այն պայմանավորված է հարկերի ու տուրքերի նվազմամբ` 18.2%-ով կամ 51.8 մլրդ դրամով: Նույն ժամանակահատվածում պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները եւ այլ եկամուտներն աճել են համապատասխանաբար 1.2 մլրդ դրամով (2.6%-ով) – 3.9 մլրդ դրամով (30.4%-ով): Պաշտոնական դրամաշնորհները կազմել են ավելի քան 2.7 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա 433.9 մլն դրամի դիմաց:
Պետական բյուջեի եկամուտների 77.6%-ը ձեւավորվել է հարկերի – տուրքերի, 15.9%-ը` պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 5.6%-ը` այլ եկամուտների եւ 0.9%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին: «Հայաստանի Հանրապետության 2009 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 18-րդ կետին համապատասխան պետական բյուջեում ներառվել են նա- պետական հիմնարկների արտաբյուջետային ֆոնդերի միջոցները, որոնց եկամուտները հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 8 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա 7.6 մլրդ դրամի դիմաց:
2009 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում պետական բյուջե են մուտքագրվել ավելի քան 233.1 մլրդ դրամի հարկեր ու տուրքեր` 90.4%-ով կատարելով կիսամյակային ճշտված ծրագիրը – 31.8%-ով` տարեկան ծրագիրը:

23 Июль 2009 - 07:24 AMT
Доходы госбюджета Армении за первое полугодие 2009 года составили 300.4 млрд. драмов, а расходы – 347.5 млрд. драмов
За первое полугодие 2009 года доходы государственного бюджета Армении составили 300.4 млрд. драмов, а расходы – 347.5 млрд. драмов, которые обеспечили выполнение уточненной со стороны правительства программы за полугодие на 91.9% и 90.4% соответственно, говорится в сообщении Министерства финансов Армении. Показатели годовой программы госбюджета выполнены по линии доходов на 33.4%, а по линии расходов – на 38.8%.
Доходы госбюджета за первое полугодие текущего года уменьшились на 12.9% или 44.4 млрд. драмов по отношению к аналогичному периоду прошлого года, что обусловлено снижением собираемости налогов и пошлин на 18.2% или 51.8 млрд. драмов. За аналогичный период обязательные социальные страховые выплаты и другие доходы увеличились соответственно на 2.6% (1.2 млрд. драмов) и 30.4% (3.9 млрд. драмов). Официальные гранты составили более 2.7 млрд. драмов, против 433.9 млн. драмов в прошлом году.
77.6% доходов госбюджета было сформировано за счет налогов и пошлин, 15.9% – за счет обязательных социальных страховых выплат, 5.6% составили другие доходы, а 0.9% – официальные гранты.
За первое полугодие 2009 года в госбюджет Армении поступило более 233.1 млрд. драмов налогов и пошлин, что обеспечило выполнение бюджета по уточненной программе за полугодие на 90.4%, а за год – на 31.8%.