23 Հուլիս 2009 - 08:45 AMT
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մասնակցել է «Հարկատու-3» համակարգի շնորհանդեսին: Ծրագիրը ստեղծվել է ՀՀ կառավարության աշխատակազմի, Էկոնոմիկայի նախարարության եւ Պետական եկամուտների կոմիտեի համատեղ ուժերով, Եվրոպական Միության անմիջական աջակցությամբ:
«Հարկատու-3»-ը ենթադրում է էլեկտրոնային տարբերակով հարկային հաշվետվությունների ընդունման ավտոմատ կառավարման համակարգ: ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը շնորհանդեսի մասնակիցներին` բարձրաստիճան պաշտոնյաներին եւ գործարարներին, ներկայացրել է «Հարկատու-3»-ի առավելությունները: Համակարգը հնարավորություն է տալիս կոմիտեի ղեկավարությանը իրենց համակարգիչներից հետեւել տարածքային հարկային տեսչությունների աշխատանքին: Այն ունակ է էլեկտրոնային եղանակով ընդունել բոլոր տեսակի հարկային հաշվետվությունները: «Հարկատու-3»-ում առաջին անգամ հարկ վճարողները կունենան հարկային անձնագրեր, որտեղ կարտացոլվեն նրանց հարկային «պատմությունները»: Նորացված ծրագրի միջոցով կգործի ռիսկային չափանիշների վրա հիմնված ստուգման ենթակա հարկ վճարողի ընտրության ավտոմատ համակարգ: Արդյունքում, հարկատու-հարկահավաք հարաբերությունը բերվում է որակապես նոր դաշտ:
Համակարգը շահեկան է նաեւ պետության համար. ՀՀ ամբողջ տարածքից տվյալների անմիջական եւ միաժամանակյա մուտքագրում ՊԵԿ էլեկտրոնային շտեմարաններ` հարկատուների հետ շփման արագ եւ վստահելի միջավայրի ձեւավորում, թղթային կրիչներով ներկայացվող հաշվետվությունների քանակի կրճատում:
ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը շնորհանդեսին ներկայացրել է, որ Ֆինանսների, Էկոնոմիկայի, Սփյուռքի, Արտաքին գործերի եւ Տարածքային կառավարման նախարարությունների, Կոտայքի մարզպետարանի եւ Կառավարության աշխատակազմի միջեւ փաստաթղթաշրջանառությունն արդեն իսկ էլեկտրոնային եղանակով է կատարվում: Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ Կառավարության աշխատակազմը ձեւավորել եւ ներդրել է էլեկտրոնային ստորագրությունը: Էլեկտրոնային ստորագրության կիրառմամբ «Հարկատու-3»-ը նույնպես ծանուցումներ կտպագրի, պաշտոնական նամակներ կուղարկի այն հարկ վճարողներին, ովքեր կունենան չվճարված պարտավորություններ: 5 տարվա ընթացքում միասնական համակարգին կմիանան մյուս նախարարություններն ու մարզպետարանները:
ՀՀ-ում Եվրամիության պատվիրակության ներկայացուցիչ ՈւֆֆեՈւլսեն եւ ծրագրի ղեկավար Էնթնի Ջագուսը կարեւորել են էլեկտրոնային ներկա համակարգի ներդրումը որպես անհրաժեշտ քայլ միասնական էլեկտրոնային կառավարման համացանցի ստեղծման ճանապարհին:

23 Июль 2009 - 08:45 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял участие в презентации системы «Налогоплательщик-3», сообщает пресс-служба правительства. Программа создана совместными силами аппарата правительства Армении, министерства экономики и Комитета государственных доходов, при непосредственном содействии Европейского Союза.
«Налогоплательщик-3» предполагает наличие системы автоматического управления поступлением электронных вариантов налоговых отчетов. Председатель Комитета государственных доходов Гагик Хачатрян представил участникам презентации – высокопоставленным должностным лицам и бизнесменам преимущества системы «Налогоплательщик-3». Система дает возможность руководителям комитета посредством своих компьютеров наблюдать за работой территориальных налоговых инспекций. Она способна принимать электронным путем налоговые отчеты всех видов. В системе «Налогоплательщик-3» налогоплательщики впервые будут иметь налоговые паспорта с отражением их налоговых «историй». Посредством обновленной программы будет действовать автоматическая система отбора налогоплательщиков, подлежащих проверкам на основе рисковых критериев. В результате отношения налогоплательщик-сбор налогов переходят в качественно новое поле.
Система выгодна и для государства: это непосредственное и одновременное поступление данных со всей территории Армении в электронные базы данных Комитета государственных доходов, формирование среды быстрого и надежного общения с налогоплательщиками, сокращение числа отчетов, представляемых на бумажных носителях.
Руководитель аппарата правительства Армении Давид Саркисян сообщил на презентации, что обращение документов между министерствами финансов, экономики, диаспоры, иностранных дел, территориального управления Армении, а также администрацией Котайкской области и аппаратом правительства уже осуществляется электронным способом.
Согласно сообщению, при содействии Всемирного банка аппарат правительства сформировал и внедрил систему электронной подписи. С применением электронной подписи «Налогоплательщик-3» также будет печатать уведомления, рассылать официальные письма тем налогоплательщикам, которые будут иметь невыполненные обязательства. В течение 5 лет к единой системе присоединятся другие министерства и областные администрации.
Представитель делегации Евросоюза в Армении Уффе Ульсен и руководитель программы Энтони Джагус отметили важность внедрения нынешней электронной системы как необходимого шага на пути создания всеобщей единой системы электронного управления.