23 Հուլիս 2009 - 12:28 AMT
Հայաստանի կայքերի դեմ խակերների հարձակումների նպատակն էր, հավանաբար, շոշափել հայկական ենթակառուցվածքի պաշտպանության որակը: Այդ մասին այսօր «Չհայտարարված պատերազմ կամ ինչ է կատարվում հայկական կայքերի հետ» թեմայով կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Arminco ընկերության տեխնիկական տնօրեն Գրիգորի Սաղյանը:
Ինչպես պարզաբանել է Սաղյանը, հարձակումը կատարվել է այն IP-հասցեներից, որոնք ամրագրված են Սաուդյան Արաբիայի, Չինաստանի ու Կորեայի համար: Հարձակման ժամանակ կիրառվել է ծածկագրերը վերծանող «բառարան» տիպի ծրագիրը:
Տեխնիկական տնօրենը դժվարացել է պատասխանել, թե որ խումբն է կոտրել հայկական կայքերը, սակայն, նշել է, որ ըստ եղած տեղեկությունների, խակերների այս հարձակումն աննախադեպ էր Հայաստանի համար:
Նա նշել է նաեւ, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները մշտապես կատարելագործվում են, եւ որքան զարգանում են պաշտպանության մեթոդները, նույնքան կատարելագործվում են հարձակման միջոցները:

23 Июль 2009 - 12:28 AMT
Хакерские атаки на сайты Армении, возможно, имели целью прощупать качество защиты армянской телекоммуникационной структуры. Об этом на прошедшей сегодня пресс-конференции на тему «Необъявленная война и что происходит с армянскими сайтами», сказал технический директор компании Arminco Григорий Сагиян.
Как пояснил технический директор компании Arminco, атака производилась с IP-адресов, приписанных странам Саудовской Аравии, Китаю и Кореи. В атаке применялась программа типа «словарь» по подбору паролей.
Технический директор также затруднился ответить, какая группа взломала армянские сайты, однако, отметил, что согласно имеющимся у компании сведениям, данная хакерская атака была беспрецедентной для Армении вообще.
Он отметил также, что информационные технологии постоянно совершенствуются, и насколько развиваются методы защиты, столь же совершенными становятся методы нападения.