Նախնական տվյալներով 2009թ. առաջին կիսամյակում Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է 207 729 մարդ, լրագրողներին է ասել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության ու տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: Ըստ նրա, զբոսաշրջության ոլորտում անկում չկա եւ նույնիսկ մի փոքր աճ է գրանցվել` մոտ 0,1 տոկոս: «Անկում չի գրանցվել մի շարք օբյեկտիվ գործոնների պատճառով»,-ասել է նա:
«Զբոսաշրջության ոլորտում Հայաստան այցելող բոլոր զբոսաշրջիկների 60 տոկոսը կազմում են սփյուռքահայերը, եւ այս տարի այդ գծով եւս անկում չկա»,-ասել է Ապրեսյանը: Նա նաեւ հավելել է , որ սփյուռքը միշտ մեծ ավանդ է ունեցել զբոսաշրջության եւ տնտեսության մեջ: «Սփյուռքը միշտ մեզ հետ է եղել, նույնիսկ Հայաստանի ամենադժվարին տարիներին, ինչպես նաեւ այժմ, ճգնաժամի պայմաններում»,-ասել է Ապրեսյանը:
Ինչ վերաբերում է տարիքային գործոնին, ապա այդ առնչությամբ զբոսաշրջության վարչության պետը նշել է, որ 2008թ. ՀՀ այցելած զբոսաշրջիկների մեծ մասը հիմնականում պատկանում էր ավագ տարիքային խմբին, որոնք իրենց կայացած գերակայություններ ունեն, եւ որոնց վրա, ըստ Ապրեսյանի, ճգնաժամը չի անդրադառնում: Միեւնույն ժամանակ, նա նշել է, որ Հայաստանում անբավարար են զարգացած զբոսաշրջության այլընտրանքային ձեւերը, ինչով էլ բացատրվում է երիտասարդների ոչ այնքան մեծ հետաքրքրությունը:
Հաջորդ օբյեկտիվ գործոնը, որը կանխեց անկումը այս ոլորտում, զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված պետություան քաղաքականությունն է, ինչպես նաեւ պետություն-մասնավոր հատված փոխգործակցությունը, որը սկսել է արագ տեմպերով զարգանալ Հայաստանում: «Մենք բավական ակտիվ ենք ներկայացնում մեր երկիրն արտերկրում մարքեթինգի առումով, եւ դա եւս վկայում է, որ անկում չկա»,-ասել է նա:

Число посетивших Армению туристов по предварительным данным на первое полугодие 2009 года составило 207 729, сообщил журналистам на пресс-конференции в пятницу начальник управления туризма и территориального экономического развития Министерства экономики Армении Мехак Апресян. По его словам, в туристической сфере нет спада и даже зафиксирован небольшой рост в 0.1%. «Существует ряд объективных факторов, в силу которых в сфере туризма нет спада», – сказал он.
Среди объективных факторов Апресян выделил структуру туристической сферы страны, а также возрастной фактор. «В структуре туризма на долю диаспоры приходится порядка 60% всех посещающих Армению туристов, и в этом году по этой линии тоже нет спада», – отметил начальник управления туризма. Он также добавил, что диаспора всегда вносила свой особый вклад в сферу развития туризма и экономики в целом. «Диаспора всегда была рядом с нами, даже в трудные для Армении годы, а также сейчас, в условиях кризиса», – сказал Апресян.
Что касается возрастного фактора, то по этому поводу начальник управления туризма заметил, что в 2008 году большая часть туристов, посетивших Армению, в основном принадлежала к старшей возрастной категории, которые придерживаются своих устоявшихся предпочтений и на которых, по мнению Апресяна, кризис не влияет. Вместе с тем, он отметил, что в Армении недостаточно развиты альтернативные виды туризма, что является основной причиной небольшой заинтересованности молодого поколения.
Следующим объективным фактором, который предупредил спад в сфере туризма, является политика государства, направленная на его развитие, а также взаимодействие государство – частный сектор, которое в Армении стало развиваться быстрыми темпами. «Мы достаточно активно представляем страну на международном уровне в плане маркетинга, и это свидетельствует о том, что спада нет», – сказал Апресян.