Մարտին դրամի արժեզրկման արդյունքում «Այ Էս Ջի» ընկերությունը 64 մլն դրամի կորուստ կրեց, այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է «Այ Էս Ջի» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Գալստյանը: Նրա խոսքերով, այդ իրադարձությունից հետո ընկերության առջեւ ծառացան խնդիրրներ, որոնք կարելի էր լուծել հայտ ներկայացնելով «Արմավիա» ընկերությանը, սակայն համատեղ կորպորատիվ շահերը դա թույլ չեն տալիս, ուստի այլ ճանապարհ ընտրվեց` կանոնադրական կապիտալի ավելացում: «Հիմնադրը` «Միկա Լիմիտեդ» ընկերությունը քայլ կատարեց` կանոնադրական կապիտալի անհրաժեշտ մակարդակի ապահովման համար»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է գործադիր տնօրենը, դժվարությունները հաղթահարվեցին, կանոնադրական կապիտալը 500 մլն դրամից հասավ 606 մլն դրամի, ինչը թույլ տվեց խուսափել կանոնադրական կապիտալի նվազագույն թույլատրելի շեմից անցնելու վտանգից: «Այդ քայլը շատ բարենպաստ էր ընկերության համար, ինչը թույլ տվեց առավել ակտիվ գործել ապահովագրական շուկայում եւ նոր ծառայություններ առաջարկել»,-նշել է նա:
Միեւնույն ժամանակ Գալստյանը նշել է, որ ըստ տնտեսության մեջ ընդունված կանոնների, մի որոշ ժամանակ ընկերությունը շահույթ չի ստանա, սակայն տարեվերջին արդեն եկամուտ կունենա: «Մեր կանխատեսումներով, այդ տեմպերով, ընկերությունը դրական արդյունքներ կգրանցի, այդ թվում իր նոր նախագծերի շնորհիվ»,-հավելել է Գալստյանը:
ՀՀ ԿԲ-ն 2009թ. մարտի 3-ին հայտարարեց արժույթի լողացող կուրսին վերադառնալու, ինչպես նաեւ համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում կապիտալի ներհոսքի աճի տեմպերի նվազման մասին: Ըստ ԿԲ գնահատումների, 2009թ. միջին կուրսը սպասվում է 360-380 սահմաններում ԱՄՆ 1 դոլարի դիմաց:
«Այ Էս Ջի» ընկերությունը առաջին ապահովագրական ընկերությունն է, որը 25.12.2007թ. գրանցվեց ՀՀ ԿԲ-ի կողմից, այն հիմնադրվել է ապահովագրական շուկայում արդեն իսկ ճանաչում եւ ավելի քան 10 տարվա աշխատանքային փորձ ունեցող` «Գրանդ» Ապահովագրական ընկերության հիման վրա:

В результате мартовской девальвации драма страховой компании ISG (ООО “АЙ ЭС ДЖИ”) понесла убытки в размере 64 млн. драмов, об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил исполнительный директор компании Оганес Галстян. По его словам, после этого события перед компанией встали проблемы, которые можно было решить путем предъявления заявки авиакомпании «Армавиа», однако совместные корпоративные выгоды этого не позволяют, поэтому был выбран другой путь – увеличение уставного капитала. «Со стороны учредителя, которым является компания «Мика Лимитед», был сделан шаг по обеспечению необходимого уровня уставного капитала», – сказал он.
Как отметил исполнительный директор, трудности были преодолены, уставной капитал был увеличен с 500 млн. драмов до 606 млн. драмов, что позволило избежать риска нарушения необходимого уровня уставного капитала. «Этот шаг явился большой помощью для компании, что позволило ей действовать более активно на страховом рынке и предложит новые услуги», – отметил он.
В то же время Галстян заметил, что, согласно принятым в экономике правилам, определенный период деятельность компании не будет приносить прибыль, но в конце года ISG выйдет с прибылью. «По нашим прогноза, следуя таким темпам, компания будет иметь положительные результаты, в том числе за счет своих новых проектов», – добавил исполнительный директор.
Центральный банк Армении 3 марта 2009 года объявил о возврате к политике плавающего курса в связи с ухудшением условий торговли в ситуации мирового финансового и экономического кризиса, а также снижение темпов роста притока капитала. По оценкам экспертов ЦБ, средневзвешенный курс в 2009 году ожидается в коридоре 360 – 380 драмов за 1 доллар США.
ISG – первая страховая компания, которую 25.12.2007 зарегистрировал и лицензировал Центральный Банк Армении, была создано на основе Страховой Компании “ГРАНД”, имеющей 10-летний опыт работы на страховом рынке Армении.