28 Հուլիս 2009 - 15:16 AMT
ՌԴ-ում Իրանի դեսպան Մահմուդ Ռեզա Սաջաիի եւ ՌԴ տրանսպորտի նախարարության պետքարտուղար Սերգեյ Արիստովի բանակցությունների ընթացքում կողմերը պայմանավորվել են արագացնել «Հյուսիս-Հարավ» նոր եվրասիական միջանցքի ստեղծումը, ընդ որում ներգրավելով այդ նախագծում Անդրկովկասի բոլոր երկրներին, Ղազախստանին ու Թուրքմենստանին: Միաժամանակ Հայաստանն ու Վրաստանը օրերս պաշտոնապես հաստատեցին իրենց շահագրգռվածությունը նոր միջանցքի ստեղծման ու օգտագործման հարցում, հաղորդում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Ճանապարհի գլխավոր մայրուղին անցնում է Կասպից ծովի ռուսական, ադրբեջանական ու իրանական ափի երկայնքով: Ռուսական կողմը տեխնիկական օգնություն է ցուցաբերում Ադրբեջանի ու Իրանի երկաթուղիների կցման հարցում (Լենկորան-Աստարա): ՌԴ տարանցիկ եկամուտներն այդ ճանապարհից գնահատվում են առնվազն 100 մլն դոլար տարեկան:
Միջանցքը նախատեսված է հիմնականում կոնտեյներային բեռների համար եւ թույլ կտա, առաջին անգամ ՌԴ տնտեսաության պատմության մեջ, հրաժարվել «թուրքական» տարանցումից` Բոսֆորի նեղուցով-Մարմարի ծովով-Դարդանելի նեղուցով, եւ դուրս գալ Հնդկական օվկիանոսի ավազան ամենակարճ ճանապարհով: Քանի որ բեռնանավերի նավարկության սահմանափակմանն ուղղված Անկարայի գործողությունները 1995-2008թթ, մեծ վնաս հասցրեցին ռուսական կողմին` շուրջ 400 մլն դոլար: Ըստ «Մախաչկալայի ծովային առեւտրական նավահանգիստ»-ի բեռների ու առեւտրային աշխատանքի բաժնի պետ Ջամալուտդինովի, «բեռների բազան միջանցքի համար մշակված է, պահանջարկն ու հաճախորդները հնդակական նավահանգիստների ուղղությամբ կա, բանակցությունները շարունակվում են: Կա նաեւ օտարերկրյա մի ընկերության առաջարկը` կանոնավոր բեռնափոխադրումներ կազմակերպել Իրանով դեպի Հնդկաստան:

В ходе переговоров посла Ирана в России Махмуда Резы Саджади со статс-секретарем Минтранса России Сергеем Аристовым обе стороны договорились ускорить создание нового евроазиатского коридора “Север – Юг” в направлении на Индостан. Причем с привлечением к этому проекту всех стран Закавказья, Казахстана и Туркменистана. Одновременно Армения и Грузия на днях официально подтвердили свою заинтересованность в создании и использовании нового коридора, сообщает Российская Газета.
Главная его трасса проходит вдоль российского, азербайджанского и иранского побережья Каспийского моря. Российская сторона оказывает техническую помощь в обеспечении стыковки железнодорожных путей Азербайджана и Ирана (район Ленкорань – Астара). Транзитные доходы России по новому коридору оцениваются минимум в 100 млн долларов в среднем за год.
Этот коридор предназначен в основном для контейнерных грузов и позволит – впервые в экономической истории России – обходиться без “турецкого” транзита: через Босфор – Мраморное море – Дарданеллы на южном внешнеэкономическом направлении и выходить в бассейн Индийского океана по кратчайшему пути. Ибо односторонние действия Анкары по ограничению грузового судоходства, по оценкам Союза российских судовладельцев и Минтранса России, за 1995-2008 годы привели к убыткам российской стороны более чем в 400 млн долларов. По данным начальника отдела грузовой и коммерческой работы ФГУП “Махачкалинский морской торговый порт” Б. Джамалутдинова, “грузовая база по коридору проработана, спрос и клиенты на перевозки в адрес индийских портов есть, идут переговоры. Есть и предложения поставить на маршрут контейнерный флот, а также предложения от иностранной компании, желающей наладить регулярный грузотранзит через Иран в Индию”.