29 Հուլիս 2009 - 11:49 AMT
Համաշխարհային ճգնաժամի հաղթահարման համար ՀՀ կառավարության կողմից ներգրավված դրամային միջոցները բավարար են 2009թ. բյուջեի դեֆիցիտը փակելու համար: Այդ մասին հայտարարել է Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին: «Այդ միջոցները թույլ կտան ֆինանսավորել նաեւ 2010թ. ակնկալվող բյուջեի դեֆիցիտը»,-ասել է նա:
Սակայն, ըստ Վարուդակիսի, հետագա կանխատեսման համար հարկավոր է հաշվի առնել այն տնտեսական աճը, որը կլինի հաջորդ տարի, ինչպես նաեւ պետբյուջեի կառուցվածքը, որը ֆինանսների նախարարությունը պատրաստում է այս տարի: «Հաշվի առնելով այս գործոնները, հնարավոր կլինի ավելի հստակ կանխատեսումներ անել հաջորդ տարվա համար»,-ասել է նա:
Ինչպես նախկինում հայտարարել էր ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, այս պահի դրությամբ Հայաստանը պայմանավորվածություն ունի ԱՄՀ-ի հետ առաջիկա 3-4 տարիներին 620 մլն դոլարի վարկ ստանալու մասին, ՀԲ-ի հետ 4 տարի ժամկետով 540 մլն դոլարի համար եւ ՌԴ-ի հետ` 500 մլն դոլարի համար, ինչպես նաեւ պայմանավորվածություն կա Ասիական զարգացման բանկի հետ շուրջ 500 մլն դոլար հատկացնելու վերաբերյալ:
ՀՀ ընդհանուր պետպարտքը 2009թ. մարտի 31-ի վիճակով կազմում է 754 մլրդ դրամ` 2008թ, մարտի 31-ի 563,5 մլրդ դրամի դիմաց: Հայաստանի արտաքին պարտքը կազմել է 1778,8 մլն դոլար (կամ 657,9 մլրդ դրամ), 2008թ, նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 15,3 տոկոսով կամ 237,1 մլն դոլարով:

Мобилизированные правительством Армении денежные ресурсы для преодоления последствий мирового финансово-экономического кризиса на страну достаточны для покрытия дефицита госбюджета, возникшего в 2009 году. Об этом сказал глава Ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакис, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net. «Эти средства также позволят профинансировать дефицит госбюджета, который ожидается в 2010 году», – добавил он.
Однако, по его словам, для дальнейшего прогноза необходимо учесть тот экономический рост, который будет в следующем году, а также структуру госбюджета, который министерство финансов готовит в этом году. «Учитывая эти факторы, можно будет более уверенно говорить о прогнозах на следующий год», – сказал Варудакис.
Как заявлял раннее премьер-министр Армении Тигран Саркисян, на данный момент у Армении есть договоренность с МВФ о привлечении на ближайшие 3-4 года кредитов на сумму в $620 млн., со Всемирным Банком – на $540 млн. сроком на 4 года, с Россией на $500 млн. и договоренность с Азиатским банком развития на сумму около $500 млн.», – сказал Саркисян.
Общий государственный долг Армении по состоянию на 31 марта 2009 года составил 754 млрд. драмов против 563,5 млрд. драмов на 31 марта 2008 года. Внешний государственный долг Армении на ту же дату составил $1778,8 млн. (или 657,9 млрд. драмов), увеличившись по сравнению с аналогичной датой 2008 года на 15,3% или на $237,1 млн.