30 Հուլիս 2009 - 13:52 AMT
Ներդրումների ներգրավման գործակալությունների շուրջ 70 տոկոսն ամբողջությամբ չի օգտագործում ներդրումների ներգրավման հնարավորությունները, այդ մասին են վկայում Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) հետազոտության արդյունքները, որոնք հինգշաբթի տարածել է Համաշխարհային բանկը:
Վարկանիշի առաջատարը ներդրումների ներգրավման ավստրիական գործակալությունն է, իսկ նման ինստիտուներն ԱՊՀ-ում անարդյունավետ են աշխատում:
«Միջին եկամուտով մի շարք երկրներ, մասնավորապես, Բրազիլիան, Բոթսվանան, Կոլումբիան ու Թուրքիան բարձր ցուցանիշներ են գրանցել այդ ոլորտում»,-ասվում է փաստաթղթում:
Սակայն, օտարերկրյա ներդրողները, որոնք կդիմեն ԽՍՀՄ նախկին երկների ներդումների ներգրավման պետգործակալություններ, հավանաբար, հիասթափվեն: Բացառությամբ, Հայաստանի, Վրաստանի ու Ադրբեջանի, մյուս բոլոր երկրները հայտնվել են «թույլերի» եւ «շատ թույլերի» խմբում:
Փաստորեն, տարածաշրջանի երկրների մեծամասնությունում պետգործակալությունները, որոնց պարտականությունն է ներդրումներ ներգրավել, կամ ուղղակի չեն արձագանքել ներդրողների հարցումներին, կամ նրանց հետ անհնար է եղել կապվել:

Более 70% агентств по привлечению инвестиций не используют в полной мере возможности по привлечению инвестиций, об этом свидетельствуют результаты исследования Международной финансовой корпорации (IFC), которые распространил Всемирный банк в четверг.
Лидером рейтинга стало австрийское агентство по привлечению инвестиций, а подобные институты в странах СНГ работают неэффективно.
«Мировым лидером рейтинга в рамках исследования стало Austrian Business Agency. Ряд стран со средним уровнем дохода – в частности, Бразилия, Ботсвана, Колумбия и Турция – показали высокие результаты при привлечении инвестиций», – отмечается в распространенном документе.
Однако, иностранные инвесторы, которые обратятся в государственные агентства по привлечению инвестиций в странах бывшего СССР, скорее всего, будут разочарованы. За исключением Армении, Грузии и Азербайджана, все остальные страны оказались в группе «слабых» и «очень слабых» по показателям взаимодействия с потенциальными инвесторами.
Фактически, в подавляющем большинстве стран региона государственные агентства, в чьи непосредственные обязанности входит привлечение иностранных инвестиций, либо просто не ответили на запросы инвесторов, либо с ними было невозможно связаться.