31 Հուլիս 2009 - 07:58 AMT
Հայաստանի հավակնությունները թույլ տվեցին նրան միանալ GSP+ համակարգին, ասել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Վահե Դանիելայնը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին: Նրա խոսքերով, ԱՊՀ երկրների թվում տվյալ համակարգի մասնակից է նաեւ Վրաստանը, որն արդեն օգտվում էր այդ արտոնություններից, եւ Ադրբեջանը, որը միացել է GSP+ համակարգին Հայաստանի հետ միաժամանակ: «Հայաստանը պետք է ընդմանեը մեկ անգամ եւս մոնիտորինգ անցկացներ, հաստատելու համար, որ օրենսդրական դաշտը պատրաստ է այն պահանջներին, որը ԵՄ-ն ներկայացնում է զարգացող տնտեսություններին»,-ասել է նա: Միեւնույն ժամանակ Դանիելյանը հավելել է, որ Էկոնոմիկայի նախարարությունը շարունակում է աշխատել հայկական իրացման շուկայի բարելավմանն ու Ազատ առեւտրի մասին պայամանագրին միանալու ուղղությամբ:
Դանիելյանը նշել է նաեւ, որ GSP+ համակարգը գործում է բոլոր հայկական ընկերությւոնների համար, որոնք արտահանում են ապրանքներ դեպի Եվրոպա, եւ կարեւոր չէ, թե որքան ընկերություն է միացել այդ համակարգին: «Կարեւորն այն է, որ նրանք հասկանան, որ GSP+-ն դա սակագին է, որը հնարավորություն է տալիս, սակայն չի պարտադրում»,-ասել է նա: Ըստ Դանիելյանի, հաճախ ընկերությունները կարող են հարկադրվել, չիմանալով իրենց իրավունքները եւ նախարարության խնդիրն է նրանց համապատասխան տեղեկատվություն տրամադրել եւ համապատասխան սեմինարներ անկցանել: Այս առնչությամբ փոխնախարարը հավելել է, որ վիճակագրությունը նաեւ անուղղակի է լինում: «Երբ GSP+ համակարգի կիրառումից հետո մենք զգանք մեր գործարարների ակտիվությունն եվրոպական շուկայում, արտահանման ծավալների ավելացումը, այն ժամանակ հնարավոր կլինի խոսել համակարգի կիրառման արդյունքների մասին: Անձամբ ես խորապես համոզված եմ, որ այդ համակարգը կօգնի Հայաստանին, քանի որ առավելություններ է տալիս»,-ասել է նա: Միեւնույն ժամանակ փոխնախարարը նշել է, որ նախարարությունն ակտիվ աշխատանք է տանում Ազատ առեւտրի մասին պայմանագրին միանալու ուղղությամբ եւ GSP+ համակարգը դրա մի մասն է:
Երեւանում աշխատանքային հանդիպում է ընթանում, որը նվիրված է ՀՀ-ում Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգի (GSP+) բարելավված ռեժիմի կիրառմանը` ԵՄ-ի «Տեխնիկական աջակցության եւ տեղեկատվության փոխանակման գործիք» (TAIEX) ծրագրի շրջանակներում:
ընդհանրացված համակարգի
Մինչեւ 2008թ. ավարտը ՀՀ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ գործում էր Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգը (GSP), որի համաձայն հայկական ապրանքներն արտահանվում էին եվրոպական շուկա իջեցված սակագներով: Իսկ 2009 թ. հունվարի 1-ից Հայաստանն անցավ Արտոնությունների ընդհանրացված համալրված համակարգի (GSP+) կիրառմանը: GSP+-ը վերաբերում է ապրանքների շուրջ 6400 անվանումների, որոնց համար գործում է զրոյական մաքսային տուրք կամ զրոյին մոտ դրույքներ:

31 Июль 2009 - 07:58 AMT
Амбиции Армении позволили ей присоединиться к GSP+, сказал заместитель министра экономики Ваге Даниелян, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net. По его словам, среди стран СНГ участниками данной системы являются Грузия, которая уже пользовалась этими привилегиями, и Азербайджан, который присоединился к GSP+ одновременно с Арменией. «Армении необходимо было всего лишь еще раз провести мониторинг для подтверждения готовности законодательного поля по отношению к тем требованиям, которые ЕС предъявляет к развивающимся экономикам», – сказал он. Вместе с тем Даниелян добавил, что Министерство экономики продолжает работу по улучшению армянского рынка сбыта и в отношении присоединения к Договору о свободной торговле.
Даниелян также отметил, что система GSP+ действует для всех армянских компаний, которые экспортируют товары в еврозону, и не важно, сколько компаний присоединилось к этой системе. «Главное, чтобы они понимали, что GSP+ – это тариф, который дает возможность, но не обязывает», – сказал он. По словам Даниеляна, зачастую компании могут облагаться налогами, не зная свои права, и задача министерства состоит в предоставлении им соответствующей информации и проведении соответствующих семинаров. В связи с этим замминистра добавил, что статистика бывает и косвенной. «Когда после применения системы GSP+, мы почувствуем активность наших бизнесменов на европейских рынках, увеличатся объемы экспорта, тогда можно будет говорить о результатах ее применения. Я лично глубоко убежден, что эта система поможет Армении, поскольку дает сравнительные преимущества», – сказал он. Вместе с тем замминистра сообщил, что ведутся работы по присоединению Армении к Договору о свободной торговле и система GSP+ является часть ее.
В Ереване проходит рабочая встреча, посвященная применению в Армении улучшенного режима Генерального соглашения о льготах (GSP+) в рамках программы ЕС – «Инструмент технической помощи и обмена информацией» (TAIEX).
До конца 2008 года между Арменией и ЕС действовало Генеральное соглашение о льготах (GSP), согласно которому армянские товары экспортировались на европейский рынок по сниженным тарифам. А с 1-го января 2009 года Армения перешла к улучшенному режиму Генеральному соглашению о льготах (GSP+). GSP+ затрагивает более 6 400 наименований товаров, для которых действует нулевая таможенная пошлина или близкие к нулю ставки.