Տարվա կտրվածքով Հայաստանում երկնիշ տնտեսական անկում է սպասվում, գտնում է ՀՀ ԱԺ խոսնակի խորհրդական, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը: Նրա խոսքերով, անկումը կշարունակվի, եւ եթե 2010թ. կեսին մենք ունենանք ՀՆԱ-ի գոնե 0 տոկոս աճ, դա լավագույն ցուցանիշը կլինի: «Ես այն տնտեսագետների թվին չեմ պատկանում, որոնք տնտեսության ակտիվացում են կանխատեսում տարեվերջին, ես ուրախ կլինեմ, եթե 2010թ. կեսին մենք ունենանք տնտեսության 0 տոկոս աճ»,-ասել է Մանասերյանը եւ հավելել, որ ՀՆԱ-ի 0-տոկոսանոց աճին հասնելու համար հսկայական աշխատանք է պետք կատարել:
Այս համատեքստում Մանասերյանը նշել է, որ տարվա կտրվածքով Հայաստանում երկնիշ տնտեսական անկում է սպասվում` 10 տոկոս եւ ավելի: Նա հիշեցրել է, որ ՀՆԱ-ի կանխատեսումը տարվա սկզբի համար առավել լավատեսական էր, սակայն որոշ կանխատեսումներով նրա բարելավում է ակնկալվում տարեվերջին, սակայն ըստ նրա, Հայաստանին չի հաջողվի խուսափել երկնիշ ցուցանիշից:
Միեւնույն ժամանակ Մանասերյանը հավելել է, որ քանի դեռ չի անցկացվել ճգնաժամի ախտորոշում, վաղ է կանխատեսումներ անել, թե որ փուլում է Հայաստանը: Բացի այդ, ըստ նրա, «հարկավոր է վերհանել Հայաստանի տնտեսության հիվանդության պատճառը, անկախ համաշխարհային ճգնաժամից»: «Ես խորապես համոզված եմ, որ առանց մեր ներքին խնդիրների հաղթահարման, մենք ետեւում կմնանք եւ չենք կարողանա հաղթահարել ճգնաժամը ՀՀ տնտեսության մեջ»,-ասել է նա:

31 Июль 2009 - 10:42 AMT
В годовом разрезе у Армении будет двухзначный показатель экономический спада, считает советник спикера Национального собрания Армении, экономист Татул Манасерян. По его словам спад в экономике будет продолжаться, и если Армения сможет обеспечить хотя бы 0% ВВП в 2010 году это уже будет наилучшим прогнозом. «Я не отношусь к тем экономистам, которые прогнозируют активизацию экономики к концу этого года, был бы рад, если к половине 2010 года у нас будет 0% экономический рост», – сказал он. Манасерян также добавил, что для достижения 0% показателя ВВП, предстоит огромная работа.
В этом контексте Манасерян отметил, что по скромным подсчетам экономический спад в Армении в годовом разрезе будет иметь двузначный показатель – 10% и более. Он напомнил, что прогноз ВВП на начало года был более оптимистичным, и по некоторым прогнозам ожидается его улучшение к концу года, но по его мнению, Армении не удастся избежать двухзначного показателя.
Вместе с тем Манасерян добавил, что пока не проведена диагностика кризиса, рано делать прогнозы в отношении того, на каком этапе преодоления кризиса находится Армения. Кроме этого, по мнению экономиста, «необходимо выявить причину болезни экономики Армении в отрыве от мирового кризиса». «Я глубоко убежден, что без преодоления наших внутренних проблем, мы останемся позади и не сможем преодолеть кризис в армянской экономике», – отметил он.