Ճգնաժամից դուրս գալու առաջին փարոսները տնտեսության այն հատվածներն են, որտեղից ճգնաժամը սկիզբ է առել, գտնում է ՀՀ ԱԺ խոսնակի խորհրդական, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը: Նրա խոսքերով, տնտեսության այն ոլորտները, որտեղ մենք առաջինը զգացինք ճգնաժամի ազդեցությունը, կլինեն այն փարոսները, որոնք կազդարարեն առողջացման մասին:
Ըստ Մանասերյանի, Հայաստանում տնտեսության զարգացման լոկոմոտիվը շինարարությունն է, որը ապահովում էր աշխատուժի ներգրավումը, ենթակառուցվածքների զարգացումը եւ այլն: Սակայն, վերջին տարիներին, ըստ նրա, այդ ոլորտը չափից շատ կենտրոնացվեց, այն դեպքում, երբ էլիտար կառույցների մեծ պահանջարկ չկար: «Որոշակի փուլում հագեցում է լինում եւ շիանարարության աճի տեմպերն այլեւս չեն ապահովում տնտեսութան աճը»,-ասել է նա: Մանասերյանը նշել է նաեւ, որ ՀՀ տնտեսությունը թույլ է դիվերսիֆիկացված եւ պետք է զարգացնել այն ոլորտները, որոնք կկարողանան հեռանկարում ապահովել նրա աճը:
Ինչ վերաբերում է «Ազգային հիպոթեքային ընկերության» ստեղծմանը, ապա այդ առիթով Մանասերյանը նշել է, որ այն որոշակի ակտիվություն կառաջացնի ՀՀ հիպոթեքային շուկայում, մասնավորապես, կբարձրացնի մրցունակությունը շինարարական ընկերությունների ու շահագրգիռ կողմերի միջեւ:

Первыми маяками в выходе из кризиса являются именно те сектора экономики, откуда он взял свое начало, считает советник спикера парламента Армении, экономист Татул Манасерян. «Те отрасли экономики, где мы впервые почувствовали воздействие кризиса, будут первыми маяками, свидетельствующими о его выздоровлении», – сказал он.
В Армении, по словам Манасеряна, локомотивом развития экономики служила сфера строительства, которая обеспечивала вовлеченность рабочей силы, развитие инфраструктур и другое. Однако, за последние годы, по его мнению, эта сфера была излишне централизована и не за счет большого спроса на элитарные постройки. «На определенной стадии наступает пресыщение, и темпы строительства больше не будут обеспечивать рост экономики», – отметил он. В связи с этим он отметил, что экономика Армении слабо диверсифицирована, и необходимо развивать те сферы, которые смогут обеспечить ее рост на перспективу.
Что же касается создания УКО «Национальная ипотечная компания», то по этому поводу считает советник спикера парламента Армении заметил, что она привнесет определенную активность на рынок ипотеки в Армении, в частности повысит уровень конкуренции между строительными компаниями и заинтересованными сторонами.