4 Օգոստոս 2009 - 11:57 AMT
Այսօր Հարավկովկասյան երկաթուղի (ՀԿԵ) ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շեւկետ Շայդուլինի եւ Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանի ռեկտոր Արմեն Դարբինյանի հանդիպմանը կորպորատիվ կառավարման դպրոցի ստեղծման մասին հուշագիր է ստորագրվել, որը կրում է «Առաջատարության դպրոց» անվանումը:
Դպրոցի խնդիրը կայանում է «ՀԿԵ» ՓԲԸ մասնագետների` ներառյալ ընկերության տոպ-մենեջերների վերապատրաստման մեջ: Նախագծի պայմանների համաձայն, 2009-2010 ուսումնական տարվա սկզբից ուսումը կանցնեն ՀԿԵ 20 տոպ-մենեջերներ, ինչպես նաեւ միջին օղակի 20 մասնագետներ:
Ուսման ծրագիրը մշակվել է Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանից մենեջմենտի ոլորտում Հայաստանի առաջատար մասնագետների կողմից: Ծրագիրը ներառում է այնպիսի մասնագիտացված դիսցիպլիններ, ինչպիսիք են տնտեսությունը, ֆինանսական մենեջմենտը, կոմերցիան, կիրառական ռազմավարական կառավարումը, անորոշության պայմաններում ռիսկերի կառավարումը, բիզնես-վերլուծությունը, հարկային ծրագրավորումը ընկերություններում, անձնակազմի կառավարումը, ներդրումային պրոեկցիան եւ վարչական հաշիվը:
Սպասվում է, որ ներկա նախագիծը թույլ կտա հետագայում համագործակցության մեջ ներգրավել մի շարք խոշոր ընկերություններ, որոնք արդեն զբաղեցրել են իրենց տեղը հայկական շուկայում: Նախագծի նախաձեռնողներ Շեւկետ Շայդուլինի եւ Արմեն Դարբինյանի վկայությամբ, արդեն որոշակի բիզնես-կառույցներ կան, որոնք հետաքրքրություն են հայտնել Առաջատարության դպրոցի հանդեպ: Այսպիսով, կողմերն իրենց առջեւ խնդիր են դրել իրենց շուրջը համախմբել երկրի առաջատար ընկերությունները` նրանց արդյունավետության, մրցունակության եւ կորպորատիվ մշակույթի բարձրացման նպատակով:
Շեւկետ Շայդուլինն ու Արմեն Դարբինյանը վստահություն են հայտնել, որ նախագիծը միանգամյա բնույթ չի կրելու: Ընդհակառակը, Առաջատարության դպրոցը նպատակաուղղված է լինելու հեռանկարային զարգացմանը, որի հիմքում ընկած է լինելու Հայաստանում բիզնեսի վարման հանդեպ գրագետ, գիտականորեն եւ գործնականորեն հիմնավորված մոտեցումը:

Сегодня на состоявшейся встрече между генеральным директором ЗАО Южно-Кавказская железная дорога (ЮКЖД) Шевкетом Шайдуллиным и ректором Российско-Армянского (Славянского) университета Арменом Дарбиняном был подписан меморандум о создании школы корпоративного управления, несущей название «Школа лидерства».
В задачи Школы входит переподготовка специалистов ЗАО «ЮКЖД», включая топ-менеджеров компании. Согласно условиям проекта, с начала 2009-2010 учебного года обучение пройдут 20 топ-менеджеров ЮКЖД, а также 20 специалистов среднего звена.
Программа обучения разработана ведущими специалистами Армении в сфере менеджмента из Российско-Армянского (Славянского) университета. Программа включает в себя такие специализированные дисциплины, как управленческая экономика, финансовый менеджмент, коммерция, прикладное стратегическое управление, управление рисками в условиях неопределенности, бизнес-анализ, налоговое планирование в корпорациях, управление персоналом, инвестиционное проектирование и управленческий учет.
Ожидается, что данный проект позволит в дальнейшем привлечь к сотрудничеству ряд других крупных компаний, уже занявших свою нишу на армянском рынке. По свидетельству инициаторов проекта Шевкета Шайдуллина и Армена Дарбиняна, уже есть определенные бизнес-структуры, выразившие заинтересованность в участии в Школе лидерства. Таким образом, стороны поставили перед собой задачу сплотить вокруг себя ведущие компании страны с целью повышения их эффективности, конкурентоспособности и корпоративной культуры.
Шевкет Шайдуллин и Армен Дарбинян выразили уверенность, что проект не будет нести разовый характер. Наоборот, Школа лидерства будет нацелена на перспективное развитие, в корне которого будет лежать формирование грамотного, научно и практически обоснованного подхода к ведению бизнеса в Армении.