«ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականությունը ֆիասկո է ապրել, քանի որ վարչապետի հայտարարություններն ու տնտեսական տեսությունը 2008թ. հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում 180 աստիճանով տարբերվում էին այն իրադրությունից, որը մենք ունեինք 2009թ. հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում»,- այսօր Երեւանում Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսին հայտնել է «Միացյալ աշխատավորական կուսակցության» (ՄԱԿ) ղեկավար Գուրգեն Արսենյանը:
Արսենյանի խոսքով, Հայաստանի վարչապետի հայտարարություններից կարելի է եզրակացնել, որ կամ կառավարության ղեկավարը գիտեր, թե ինչ է տեղի ունենալու եւ կանխամտածված էր ժողովրդին մոլորության մեջ գցում, կամ էլ չէր տիրապետում իրավիճակին: Արսենյանը նաեւ նշել է, որ ՀՀ կառավարության այսօրվա հայտարարությունները վստահություն չեն ներշնչում»,- ընդգծել է Գուրգեն Արսենյանը:
ՄԱԿ ղեկավարի կարծիքով, կառավարության հակաճգնաժամային ծրագիրը «ծխից վարագույր է», որի օգնությամբ չի կարելի պայքարել ճգնաժամի դեմ: Նա նաեւ ավելացրել է, որ Հայաստանի տնտեսվարող սուբյեկտները ճգնաժամի պատճառով կորցրել են ապրանքաշրջանառության իրականացման ծավալներն եւ դրա համար միջոցները:
Հրանտ Բագրատյանն իր հերթին նշել է, որ պաշտոնական համագնաժամային ծրագիր` որպես այդպիսին, գոյություն չունի, նման փաստաթուղթ չկա: Նրա խոսքով, Ադրբեջանի տնտեսական աճն առաջին կիսամյակում կազմել է 4%, Ռուսաստանում տնտեսական անկումը կազմել է 10%, Հայաստանում` 17%, իսկ գլոբալ անկումը կազմել է 1,7%: «Ռուսաստանում եւ Հայաստանում նման հսկայական տնտեսական անկումները պայմանավորված են նրանով, որ այդ երկու երկրների կառավարությունները ճգնաժամի սկսվելուց հետո ֆինանսավորում են ոչ թե պահանջարկը, այլ առաջարկը, իսկ հարկավոր է հակառակն անել»,- ասել է Բագրատյանը:
Նրա խոսքով, ՀՀ կառավարությունը պետք է ֆինանսավորի ոչ թե տնտեսության կառուցողկան ոլորտը, այլ նրանց, ովքեր տան կարիք ունեն: Նա նաեւ ավելացրել է, որ 1 մլրդ դոլար գումարի վերցված վարկի 70% խորացնում է ճգնաժամը Հայաստանում, որովհետեւ ֆինանսավորում են առաջարկները:

5 Август 2009 - 13:14 AMT
“Экономическая политика правительства РА потерпела фиаско, так как заявления и экономическое видение премьер-министра в течение октября-декабря 2008г., на 180 градусов отличались от той ситуации, которая у нас была в течение января- апреля 2009”, – сегодня на совместной пресс-конференции в Ереване с экс- премьером Армении Грантом Багратяном, заявил глава «Объединенной рабочей партии» (ОТП) Гурген Арсенян.
По словам Арсеняна, из заявлений премьера Армении можно сделать вывод, что или глава правительства знал о том, что произойдет и намеренно вводил народ в заблуждение, или не владел ситуацией. Арсенян также отметил, что сегодняшние заявления правительства РА не внушают доверия, поскольку есть уже негативный пример ложных заявлений “Цели и искренность деятельности правительства мне не внушают доверия”, – подчеркнул Гурген Арсенян.
По мнению главы ОТП, антикризисная программа правительства является “дымовой завесой”, с помощью чего нельзя бороться с кризисом. Он также добавил, что от кризиса хозяйственные субъекты Армении потеряли объемы реализации и средства для товарооборота.
В свою очередь Грант Багратян отметил, что официальной антикризисной программы, как таковой не существует, нет такого документа. По его словам, экономический рост Азербайджана в первом семестре составил 4%, в России экономической спад составил 10%, в Армении 17%, а глобальный спад составил 1.7%. “В России и в Армении такие огромные экономические спады обусловлены тем, что правительства этих двух стран после начала кризиса финансируют не спрос, а предложение, а надо было делать наоборот”, – сказал Багратян.
По его словам правительство РА должно финансировать не строительную сферу экономики, а тех, кто нуждается в домах. Он также добавил, что из взятого кредита в сумме 1 млрд. долларов 70% углубляет кризис в Армении, потому что финансируют предложения.