«Տնտեսական առումով հարաբերությունների կարգավորումից կշահի թե’ Հայաստանը, թե’ Թուրքիան: Դա միանաշանկ է, քանի որ Թուրքիայի պես հսկա երկրի հետ տնտեսական հարաբերություններ ունենալը շատ ձեռնտու է Հայաստանին»,- այսօր Երեւանում «Միացյալ աշխատավորական կուսակցության» ղեկավար Գուրգեն Արսենյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը:
Գուրգեն Արսենյանն իր հերթին ասել է, որ ցանկացած հայկական տնտեսվարող սուբյեկտ, եթե զբաղեցնի Թուրքիայի սպառողական շուկայի որեւէ հատվածը, ապա կարող է դրա շնորհիվ եռապատկել իր արտադրական հնարավորությունները:
Լրագրողների հարցին այն մասին, թե արդյոք հնարավոր է թուրքական ապրանքների էքսպանսիան հայկական շուկայում, նա պատասխանել է, որ անհանգստության ոչ մի առիթ չկա, քանի որ Հայաստանում արտադրական հզորությունները, ինֆրակառույցները եւ աշխատուժն ավելի էժան են, քան Թուրքիայում: Համապատասխանաբար, Արսենյանի խոսքով, սահմանի բացման դեպքում հարկավոր է զբաղվել արտադրողականության մեծացմամբ եւ ապրանքի ինքնարժեքի օպտիմիզացմամբ:
Միեւնույն ժամանակ Բագրատյանը հայտնել է, որ Թուրքիայի հետ սահմանի բացումից ամենից շատ վախենում են Հայաստանի օլիգարխները, քանի որ մրցակցության պայմաններում նրանց ազդեցությունը զգալիորեն կնվազի: «Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը գոնե մասնակիորեն կազատի մենատիրություններից»,- ամփոփել է ՀՀ կառավարության նախկին ղեկավարը:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ ՀՀ տնտեսության գրեթե բոլոր խոշոր ոլորտները մենատիրացված են, եւ օրինակ բերեց քաղաքացիական ավիացիան, յուղի ներկրումը: «Հայաստանում գները մյուս երկրների համեմատ չեն իջնում: Օրինակ, էլեկտրականությունն այստեղ ավելի թանկ է, քան Ադրբեջանում կամ Վրաստանում: Հայաստանում կաթնային արտադրությունը նույնպես 30%-ով թանկ է, քան Հարավային Կովկասի մյուս երկրներում: Արսենյանն այդ առիթով նշել է, որ ներկայիս գների մակարդակի պահպանումը պայմանավորված է մենատիրությամբ եւ մրցակցության բացակայությամբ:

5 Август 2009 - 14:44 AMT
«В экономическом плане от нормализации отношений выиграют и Армения, и Турция. Это однозначно, так как иметь экономические отношения с такой огромной страной, как Турция очень выгодно для Армении», – сегодня на совместной с главой «Объединенной рабочей партии» Гургеном Арсеняном пресс-конференции в Ереване заявил экс- премьер Армении Грант Багратян.
Гурген Арсенян в свою очередь сказал, что любой армянский хозяйствующий субъект, если займет какую-то часть потребительского рынка Турции, то от этого он может утроить свои производственные возможности.
На вопрос журналистов о том, возможна ли экспансия турецких товаров на армянском рынке, он ответил, что нет никакого повода для беспокойства, поскольку в Армении производственные мощности, инфраструктура и рабочая сила дешевле, чем в Турции. Соответственно, по словам Арсеняна, в случае открытия границы, надо заниматься увеличением производительности, и оптимизацией себестоимости продукции.
В то же время Багратян заявил, что открытия границ с Турцией больше всего боятся олигархи Армении, так как в условиях конкуренции их влияние существенно понизится. “Открытие границы с Турцией означает хотя бы частичное избавление от монополий”, – обобщил экс глава правительство РА.
Он также подчеркнул, что почти все крупные сферы экономики РА монополизированы и в качестве примера привел гражданскую авиацию, импорт масла. «Цены в Армении не снижаются, по сравнению с другими странами. Например, электричество здесь дороже, чем в Азербайджане или в Грузии. Молочная продукция в Армении также на 30% дороже, чем в других странах Южного Кавказа. Арсенян по этому поводу отметил, что сохранение нынешнего уровня цен обусловлено отсутствием конкуренции.