ՀՀ կառավարությունն այսօրվա իր նիստի որոշմամբ հավանություն է տվել Հայկական երկաթուղու համակարգը «Ռուսական երկաթուղի» ԲԲԸ կողմից ստեղծված «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին փոխանցելու մասին կոնցեսիոն պայմանագրում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու նախագծին:
Հայաստանի Տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանի խոսքով, ՌԵՈՒ ղեկավարության հետ հանդիպմանը ձեռք բերվեցին պայմանավորվածություններ կոնցեսիոն պայմանագրում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին: Ինչպես նշել է Սարգսյանը, կոնցեսիոն պայմանագրում ի հայտ են եկել որոշ թերություններ, որոնք պետք է շտկվեն:
«Դրանից բացի տրանսպորտի եւ կապի նախարարը իրավասու է ստորագրել պայմանագրի նոր տարբերակը»,- հաղորդել է Գուրգեն Սարգսյանը: Այդ պայմանագրում ներառված է նաեւ երկաթուղային սակագների որոշման կարգը կարգավորող դրույթը:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պարզաբանել է, որ պայմանագրի նորացված տարբերակին համապատասխան կստեղծվի համատեղ աշխատանքային խումբ, առանց որի քննարկման Հայաստանում այլեւս երկաթգծի սակագների փոփոխություն չի կարող լինել:
«Միայն հանձնաժողովը կարող է տալ դրական եզրակացություն եւ տեղյակ պահել կառավարությանը: Եվ եթե մենք նպատակահարմար չենք համարում փոխել սակագները, ապա պարտավոր ենք փոխհատուցել այն դրույթները, որ նրանք կրում են»,- նշել է ՀՀ վարչապետը:
Հայաստանի կառավարության նախագահի խոսքով, սակագների փոփոխությունը այսուհետեւ միայն այս մեթոդաբանությամբ տեղի կունենա, ինչը կանխատեսելի կդարձնի դրանք: «Մենք չենք հայտնվի այն վիճակում, որում հայտնվեցինք այս տարի, երբ սակագների փոփոխությունը կոնցեսիոները հայտարարեց եւ բոլորիս փաստի առաջ կանգնեցրեց»,- հայտնել է Տիգրան Սարգսյանը, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:

6 Август 2009 - 13:29 AMT
Правительство Армении на сегодняшнем заседании решило внести изменения и дополнения в договор о передаче Армянской железной дороги (АЖД) в концессионное управление Российских железных дорог (РЖД).
По словам министра транспорта и связи Армении Гургена Саркисяна, на встрече с руководством РЖД были достигнуты договоренности о внесении некоторых изменений в концессионный договор. Как отметил Саркисян, в концессионном договоре выявились некоторые недочеты, которые должны быть исправлены.
«Помимо этого глава Минтранса наделяется полномочиями по подписанию нового варианта договора» – сообщил Гурген Саркисян. В данный договор также будет включено положение, регулирующее порядок определения железнодорожных тарифов.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян пояснил, что в соответствии с обновленным вариантом договора будет создана рабочая группа, без обсуждения которой пересмотра тарифов не будет.
«Данная группа может дать положительное заключение в вопросе изменения тарифов, о чем она проинформирует правительство РА. Комиссия также может дать и отрицательное заключение, представив свои протесты и обоснования», – отметил премьер-министр РА.
По словам председателя правительства Армении, комиссия утвердит подобную методологию, в соответствии с которой будут изменяться тарифы. «Больше мы не окажемся в такой ситуации, какая сложилась в этом году, когда мы узнали о повышении тарифов уже после объявления концессионера», – заявил Тигран Саркисян, сообщает пресс-служба правительства РА.