«Մեր հիմնական խնդիրներից մեկը սպառողի տեղեկատվացածության եւ գիտակցության բարձրացումն է: Սպառողը պետք է առավելագույն գիտելիքներ ունենա, այդ թվում փաթեթավորման վրա նայի մթերքի պիտանելիության ժամկետը: Եւ խնդիրների դեպքում դիմի համապատասխան տեսչություն»,- այսօր մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի Սպառողների միության նախագահ Արմեն Պողոսյանը: Նա նաեւ նշել է, որ սպառողների համար արդեն գործում է համապատասխան թեժ գիծը:
Իսկ ինչ վերաբերում է փողոցային առեւտրին, ապա Արմեն Պողոսյանն ասել է, որ իրավաբանական տեսակետից նման առեւտուր գոյություն չունի, եւ ավելացրել. «Մենք պետք է բոլոր շուկաների տնօրեններին կոչ անենք իջեցնել տաղավարի վարձավճարը շուկայում եւ դրանով իսկ նպաստել փողոցային առեւտրի կրճատմանը»:
Արմեն Պողոսյանի խոսքով, օգոստոսի վերջին կկազմակերպվեն շուկաների եւ սուպերմարկետների ստուգումներ` սպասարկման բարելավման եւ սպառողի ու արտադրողի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման համար:

“Одна из наших основных проблем – повышение информированности и сознательности потребителя. Потребитель должен обладать максимумом знаний, в том числе смотреть на упаковке срок годности продуктов. И во время проблем обращаться в соответствующую инспекцию”, – сегодня на пресс-конференции заявил председатель Союза потребителей Армении Армен Погосян. Он также отметил, что уже действует соответствующая горячая линия для потребителей.
Что касается уличной торговли, Армен Погосян сказал, что с юридической точки зрения такой торговли не существует, и добавил: “Мы должны призвать всех директоров рынков снизить плату за место на рынке и тем самым способствовать сокращению уличной торговли”.
По словам Армена Погосяна, в конце августа будут организованы обходы рынков и супермаркетов республики для улучшения обслуживания и нормализации отношений между потребителем и производителем.