Թուրքիայի Իգդիրի մարզի եւ Նախիջեւանի Ինքնավար հանրապետության միջեւ գազատարի շինարարության վերաբերյալ փոխըմբռնման Հուշագիր է ստորագրել:
Թուրքիայի էներգետիկայի եւ բնական ռեսուրսների նախարար Թաներ Յըլդըզի խոսքով, կողմերը այդ գազատարով 0,5 միլիարդ խորանադր մետր ադրբեջանական գազը Իգդիր մատակարարելու մասին հուշագիր կստորագրեն նաեւ: Թուրքական BOTAS ընկերությունը եւ Ադրբեջանի Պետնավթընկերությունը (ԱՀՊՆԸ) այդ նախագծի տեխնիկական, կոմերցիոն եւ իրավական դետալների շուրջ բանակցություններ կանցկացնեն: Այդ ընկերությունների փորձագետների հանդիպումը կկայանա Անկարայում արդեն սեպտեմբերին:
«Թուրքիան եւ Ադրբեջանը գրեթե համաձայնության են եկել գազի փոխադրման գնի հարցում: «Շահ դենիզ» հանքավայրից երկրորդ ֆազայի շրջանակներում արտահանվող գազը Թուրքիայի տարածքով կփոխադրվի Եվրոպա: Մնացել է որոշել մի քանի տեխնիկական խնդիրներ, եւ մենք շատ շուտով սպասում ենք այդ հարցերի շուրջ մասշտաբային փաստաթղթի ստորագրմանը»,- հայտնել է ԱՀՊՆԸ նախագահ Ռովնագ աբդուլլաեւը, հաղորդում է «Նովոստի-Ազերբայջանը»:

10 Август 2009 - 12:02 AMT
Подписан Меморандум взаимопонимания по строительству газопровода между Игдырской областью Турции и Нахчыванской Автономной республикой.
По словам министра энергетики и природных ресурсов Турции Танера Йылдыза, стороны подпишут также меморандум о поставке по этому газопроводу 0,5 миллиарда кубометров азербайджанского газа в Игдыр. Турецкая компания BOTAS и Госнефтекомпания Азербайджана (ГНКАР) проведет переговоры по техническим, коммерческим и правовым деталям данного проекта. Встреча экспертов этих компаний состоится в Анкаре уже в сентябре.
«Турция и Азербайджан практически пришли к соглашению о цене на транзит газа. Добываемый в рамках второй фазы с месторождения «Шах дениз» газ будет транспортироваться через территорию Турции в Европу. Осталось решить несколько технических вопросов, и мы скоро ожидаем подписания масштабного документа по этим вопросам», – заявил президент ГНКАР Ровнаг Абдуллаев, сообщает «Новости-Азербайджан».