«Արմենիա» հյուրանոցի կառուցումը Սոչիի 2014թ.Ձմեռային օլիմպիական խաղերի համար կսկսվի 2010թ.-ին: Այդ մասին հաղորդել է Հայաստանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը: Նրա խոսքով, այդ նախագծի իրականացման համար Ռուսաստանի առաջատար շինընկերություններից մեկը` «Bamo»-ն, որը ծրագրի գլխավոր ներդրողն է, Հայաստանի Քաղաքաշինության նախարարության, ինչպես նաեւ ճարտարապետների հայկական ու ռուսական միությունների հետ միասին հյուրանոցի լավագույն նախագծի մրցույթ է հայտարարել:
Մրցույթին մասնակցելու 43 հայտ է ներկայացվել, որոնցից 27 ընդունվել են քննարկման համար: Սարգսյանը նաեւ նշել է, որ հայտերի նման քանակը խոսում է նախագծի հանդեպ մեծ հետաքրքրության մասին:
Մրցույթի հաղթող է դարձել «Հայ նախագիծ ինստիտուտի»` Սարգիս Սարդարյանի գլխավորած ճարտարապետների խմբի նախագիծը: «Bamo»-ն հաղթողի հետ գործարք կկնքի, եւ կսկսվեն նախագծի իրականացման աշխատանքները:
Ռուսաստանը Սոչիում հյուրանոցների կառուցման համար առանձնացրել է ԱՊՀ երկրներից յուրաքանչյուրի հատվածը:

10 Август 2009 - 16:22 AMT
Строительство гостиничного комплекса “Армения” для Зимних олимпийских игр 2014 в Сочи начнется в 2010 году. Об этом сообщил главный архитектор Армении Нарек Саркисян. По его словам, для реализации данного проекта одна из ведущих строительных компаний России – «Bamo», которая является главным инвестором программы, вместе с Министерством градостроения Армении и армянским и российским союзами архитекторов объявила конкурс на лучший проект гостиницы.
На участие в конкурсе было представлено 43 заявок, из которых 27 были приняты для обсуждения. Саркисян также отметил, что такое количество заявок говорит о высоком интересе к проекту.
Победителем конкурса стал проект группы архитекторов из Армянского проектного института, возглавляемой Саргисом Сардаряном. “Bamo” подпишет с победителем контракт, и начнутся работы по реализации проекта.