Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի իշխանությունները պայմանավորվել են նախագծել նավթամշակման գործարանի շինարարության եւ համատեղ իրացման հնարավորությունը: Այդ մասին նշվում է ռուսական պատվիրակության վերջերս Անկարա կատարած այցի ընթացքում ստորագրված միջկառավարական արձանագրությունում:
Կողմերն աշխատանքային խումբ են ստեղծում, որը կվերլուծի «նավթամշակման գործարանի շինարարության ու նավթամթերքների համատեղ իրացման, այդ թվում նաեւ երրորդ երկրներում, կազմակերպման հնարավորությունը»: Կողմերը նաեւ կխրախուսեն Ռուսաստանում եւ Թուրքիայում, ինչպես նաեւ երրորդ երկրներում համատեղ նավթային ընկերությունների ստեղծումը, ածխաջրածնի հանքավայրերի հետախուզումն ու մշակումը:
Կողմերը կնպաստեն ՌԴ-ից Թուրքիային նավթի եւ նավթամթերքերի մատակարարումներին` ռուսական նավթային ընկերությունների հետ առեւտրային պայմանագրերով սահմանված ծավալներով:
ՌԴ եւ Թուրքիայի վարչապետներ Վլադիմիր Պուտինն ու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն օգոստոսի 6-ին Անկարայում կայացած բանակցությունների արդյուքնում արձանագրություն են ստորագրել նավթային ոլորտում համագործակցության շուրջ, որում խոսքը վերաբերում է ռուս-թուրքական աշխատանքային խմբի ստեղծմանը, որը կուսումնասիրի Սամսուն-Ջեյհան նավթատարի շինարարության նախագծին Ռուսաստանի մասնակցության հնարավորությունը:
Խողովակաշարը կանցկացվի Սամսուն սեւծովյան նավահանգստից մինչեւ միջերկրական ծովի Ջեյհան նավահանգիստը եւ հնարավորություն կընձեռի նավթը փոխադրել` շրջանցելով Սեւծովյան Բոսֆոր եւ Դարդանելի ծանրաբեռնված նեղուցները: Նախագիծն իրականացնում են թուրքական Calik Energy եւ իտալական Eni հոլդինգները: Նավթատարը նախատեսված է տարեկան 60-70 մլն տոննա նավթի փոխադրման համար:
Հայաստանում արդեն աշխատանքներ են ստեղծվել համատեղ հայ-իրանական նավթամշակման գործարանի շինարարության ուղղությամբ: Նախագծի արժեքը կազմում է շուրջ 250-280 մլն ԱՄՆ դոլար:

Власти России и Турции договорились проработать возможность строительства нефтеперерабатывающего завода и совместного сбыта нефтепродуктов. Об этом говорится в межправительственном протоколе, подписанном в ходе недавнего визита российской делегации в Анкару.
Стороны создают рабочую группу, которая проведет анализ «возможности строительства нефтеперерабатывающего завода и организации совместного сбыта нефтепродуктов, в том числе и в третьих странах», следует из документа. Стороны также будут поощрять создание совместных нефтяных компаний в России и Турции, а также в третьих странах в части разведки и разработки месторождений углеводородов.
Стороны будут способствовать поставкам нефти и нефтепродуктов из РФ в Турцию в объемах, установленных коммерческими договорами с российскими нефтяными компаниями.
Премьер-министры РФ и Турции Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган 6 августа подписали по итогам переговоров в Анкаре протокол о сотрудничестве в нефтяной сфере, в котором речь идет о создании российско-турецкой рабочей группы, которая изучит возможность участия России в проекте по строительству нефтепровода Самсун-Джейхан.
Рабочая группа должна будет рассчитать экономическую составляющую проекта Самсун-Джейхан, чтобы понять возможные объемы транспортировки российской нефти. Другие страны, транспортирующие нефть через пролив, пока привлекать не планируется.
Трубопровод пройдет от черноморского порта Самсун до средиземноморского Джейхана и позволит транспортировать нефть в обход перегруженных проливов Босфор и Дарданеллы на Черном море. Проект реализуют турецкий холдинг Calik Energy и итальянская Eni. Нефтепровод рассчитан на транспортировку в год 60-70 миллионов тонн нефти.
В Армении уже начаты работы по строительству совместного армяно-иранского нефтеперерабатывающего завода. Стоимость проекта составляет порядка $250-280 млн.