15 Օգոստոս 2009 - 15:14 AMT
Ռուսաստանը, որպես մարդասիրական օգնություն, պատրաստ է ԱՊՀ եկրներին A/H1N1 նոր գրիպի դեմ պատվաստանյութ տրամադրել` պրոֆիլակտիկ ներարկման համար անհրաժեշտ քանակությամբ: Այդ մասին հաղորդել է Ռուսաստանի պետական գլխավոր սանիտարական բժիշկ Գենադի Օնիշենկոն: Նրա խոսքերով, 2009 թվականի հուլիսին ԱՊՀ երկրների գլխավոր սանիտարական բժիշկների հաղորդակցության ժամանակ ռուսական պատվիրակությունը դիմել է իր գործընկերներին` ճշգրտելու եւ Ռուսաստանին փորձագետներին ներկայացնելու պատվաստանյութի պրոֆիլակտիկ ներարկման նախատեսվող ազգային ծրագրերի հաշվարկային տվյալները:
«Մենք խոստացանք սանիտարական ծառայություններին անպայման օգնել: Դա կարող է անհատույց գործողություն լինել», – ասել է Օնիշենկոն:
Նա նաեւ նշել է, որ այդ դեպքում, Ռուսաստանի բյուջեն վճարում է որոշակի կողմի` մեր գործընկերոջ համար պատվաստանյութի պահանջվող արտադրության ծավալի համար»:

15 Август 2009 - 15:14 AMT
Россия в качестве гуманитарной помощи готова передать странам СНГ вакцину против нового гриппа A/H1N1 в необходимых для профилактики инфекции объемах. Об этом сообщил главный государственный санитарный врач России Геннадий Онищенко. По его словам, на совещании главных санитарных врачей стран СНГ в июле 2009 года российская делегация обратились к коллегам с просьбой уточнить и предоставить экспертам России расчетные данные планируемых национальных программ вакцинопрофилактики.
«Мы пообещали тогда санслужбам оказать безусловную помощь. Это может быть безвозмездной акцией», – сказал Онищенко.
Он также отметил, что в этом случае российский бюджет оплачивает запрашиваемый конкретной страной – нашим партнером – востребованный объем производства вакцины.
«Коллеги из санслужб стран СНГ получают ее в оптимальные для предотвращения пандемии сроки. Если, например, Киргизии мы передадим один миллион доз вакцины – этого хватит с лихвой», – подчеркнул Онищенко. При этом он отметил, что для Казахстана, Украины, Белоруссии потребуются большие объемы, но “мощностей у нас достаточно, и будем их наращивать”, сообщает gazeta.ru.