18 Օգոստոս 2009 - 07:48 AMT
2009 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով, Հայաստանը երկրորդ տեղն է զբաղեցրել ԱՊՀ-ում` ՀՆԱ-ի անկմամբ եւ սպառողական գների աճմամբ: Հայաստանում տնտեսական աճը կրճատվել է 16,3 տոկոսով: ՀՆԱ-ի ամենաուժ անկումն արձանագրվել է Ուկրաինայում` 20,3 տոկոս, երրորդ տեղը զբաղեցրել է Ռուսաստանը` 13,4 տոկոս:
ՀՆԱ-ն անկում է ապրել ԱՊՀ երկրներից մեծամասում: Մոլդովայում այն կրճատվել է 6,9 տոկոսով, Վրաստանում`5,9, Ղազախստանում` 4,1 տոկոսով: Տնտեսական աճ առաջին կիսամյակում նկատվել է Ուզբեկստանում` 8,2, Ադրբեջանում ` 3,6, ինչպես նաեւ Ղրղզստանում` 0,3-ական տոկոս:
Ընդ որում, արդյունաբերական արտադրության ծավալը կրճատվել է բոլոր երկրներում, բացի Ադրբեջանից եւ Ուզբեկստանից: Առաջին կիսամյակում արդյունաբերական արտադրությունն ամենամեծ չափով կրճատվել է Ուկրաինայում` 31,1 տոկոս: Ռուսաստանում այն անկում է ապրել 14,8 տոկոսով:
Ուկրաինան նաեւ առաջատար է սպառողական գների աճի տեմպերով, որոնք կիսամյակի ընթացքում կազմել են 17,6 տոկոս` տարեկան հաշվարկմամբ: Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Բելառուսը` 14,6 տոկոս: Ռուսաստանը զբաղեցրել է երրորդ տեղը` 13,1 տոկոս, հաղորդում է Lenta.ru-ն` վկայակոչելով ԱՊՀ վիճակագրական կոմիտեի մամլո հաղորդագրությունը:

18 Август 2009 - 07:48 AMT
По итогам первого полугодия 2009 года Армения заняла второе место в СНГ по спаду ВВП и росту потребительских цен. В Армении экономика сократилась на 16,3%. Самый сильный спад ВВП по сравнению с первым полугодием 2008 года зафиксирован на Украине – 20,3%, третье место заняла Россия – 13,4%.
ВВП упал в большинстве стран СНГ. В Молдавии его сокращение составило 6,9%, в Грузии – 5,9%, а в Казахстане – 4,1%. Экономический рост в первом полугодии был зафиксирован в Узбекистане – 8,2%, Азербайджане – 3,6%, а также в Киргизии и Белоруссии – по 0,3%.
При этом объем промышленного производства снизился во всех странах, за исключением Азербайджана и Узбекистана. В наибольшей степени промпроизводство сократилось на Украине – на 31,1%. В России оно упало на 14,8%.
Украина также стала лидером по темпам роста потребительских цен, которые за полугодие составили 17,6% в годовом исчислении. Второе место заняла Белоруссия – 14,6%. Россия заняла третье место – 13,1%, сообщает Lenta.ru со ссылкой на пресс-релиз статистического комитета СНГ.