19 Օգոստոս 2009 - 14:30 AMT
Այսօր Երեւանում կայացած համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կողմից առաջադրված պատգամավոր, Տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վարդան Բոստանջյանը, խոսելով տնտեսական անկման մասին, նշել է, որ իրեն զարմացնում է այն բանի պարադոքսը, որ Ճգնաժամը համառորեն թակում էր Հայաստանի դուռը, իսկ մենք մեզ հանգստացնում էինք նրանով, որ այն մեզ համար սպառնալիք չէ»:
Վարդան Բոստանջյանը բավականին մռայլ արձագանքեց ներկա իրավիճակին այն առնչությամբ, որ երկիրը հարկադրված է արտասահմանից ստացված միջոցները ներդնել հակաճգնաժամային ծրագրերում եւ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարման գործում, այլ ոչ տնտեսության զարգացման մեջ:
Նրա կարծիքով, Հայաստանի տնտեսությունում դրական միտումները տեսանելի կլինեն 2010 թվականին:
Վարդան Բոստանջյանի հետ անհամաձայնություն է հայտնել Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ, իսկ այժմ Հայ ազգային կոնգրեսի կողմնակից Բագրատ Ասատրյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանում տնտեսական աճ լավագույն դեպքում կարելի է ակնկալել միայն 2011 թվականին:
Բագրատ Ասատրյանը նաեւ նշել է, որ Հայաստանում մոռանում են մեր երկրի տնտեսական զարգացման այնպիսի կարեւոր գործոնի մասին, ինչպիսին Ռուսաստանում տնտեսական զարգացումն է:

На состоявшейся сегодня в Ереване совместной пресс-конференции депутат от партии «Процветающая Армения», заместитель председателя постоянной комиссии по экономическим вопросам Вардан Бостанджян, говоря об экономическом спаде отметил, что его «удивляет парадокс того, что кризис настойчиво стучался в двери Армении, а мы успокаивали себя тем, что он нам не угроза».
Вардан Бостанджян довольно мрачно отозвался о сегодняшней ситуации в связи с тем, что страна вынуждена вкладывать полученные из-за рубежа средства в антикризисные программы и преодоление последствий мирового финансового кризиса, а не на развитие экономики.
По его мнению, положительные тенденции в экономике Армении можно будет увидеть уже в 2010 году.
Несогласие с Варданом Бостанджяном выразил бывший президент Центрального банка Армении, а ныне сторонник Армянского национального конгресса Баграт Асатрян. По его мнению, в Армении, в лучшем случае, экономический рост можно ожидать лишь в 2011 году.
Баграт Асатрян также отметил, что в Армении забывают о таком важном факторе экономического развития нашей страны, как фактор экономического развития в России.