ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն` նվիրված Հնդկաստանի Հանրապետությունում մսամթերքի վերամշակման գործարաններ այցելելու եւ վերամշակման գործընթացին ծանոթանալու արդյունքներին:
Խորհրդակցությանը զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ կառավարության աշխատակազմի պետաիրավական վարչության պետ Աշոտ Վահանյանը: Նա նշել է, որ Հայաստանից Հնդկաստան մեկնած պատվիրակությունն օգոսոտոսի 2-ից 9-ը այցելել է տեղի մսամթերքի վերամշակման մի շարք ընկերություններ, որտեղ բացակայել են տարրական հիգիենայի կանոնները, միս են ձեռք բերել ոչ վերահսկելի տարածքներից: Մսամթերքը տեղափոխվել է սանիտարահիգիենիկ չափանիշներից զուրկ ավտոմեքենաներով։ Հնդկաստանից Հայաստան ներմուծվում է հիմնականում գոմեշի միս, որն օգտագործվում է երշիկի արտադրության մեջ: Պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ խումբը եղել է նաեւ այնպիսի ընկերություններում, որտեղ առկա են անհրաժեշտ բոլոր պայմանները, եւ որ մսի ներկրումը պետք է ապահովել պետական լուրջ հսկողության ենթարկվող ձեռնարկություններից:
Քննարկման ընթացքում ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Հայաստան պետք է միս ներմուծվի այն ընկերություններից, որոնք ունեն 5-ից ոչ պակաս տարվա աշխատանքային փորձ, միջազգային ստանդարտներին համապատասխանող սեփական սպանդանոց, ինչպես նաեւ որակական չափանիշները հաստատող սերտիֆիկատ: Հնդկասատանում այդ չափանիշներին համապատասխանում են 17 ընկերություններ, որոնք մսի շուկայի 85 տոկոսն են ապահովում: Մինչդեռ ներմուծված մսի 21 տոկոսն է միայն ձեռք բերվել վերը նշված չափանիշներին համապատասխանող ընկերություններից:
Վարչապետի խոսքով, ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի ուսումնասիրություններից պարզվել է, որ տեղի է ունեցել կեղծարարություն, այսինքն` Հայաստան միս ներմուծող ընկերությունները միսը ձեռք են բերել այն ձեռնարկություններից, որոնք համապատասխան սերտիֆիկատ չունեն, իսկ մաքսային փաստաթղթերում ձեւակերպել են այն ընկերության անունը, որն ունի սերտիֆիկատ: «Մեր նպատակն է նվազեցնել այդ ոլորտում ռիսկերը եւ դրանք մեզ համար դարձնել հասկանալի եւ կանխատեսելի։ Շատ երկրներ արգելում են Հնդկաստանից մսի ներմուծումը` հաշվի առնելով մսի որակական հատկանիշները եւ այն, որ այդ ռիսկերը կառավարելի չեն: Մենք պետք է պատշաճ մակարդակ ունեցող ձեռնարկություններից միս ներկրենք, պետք է լինենք շատ կոշտ եւ սկզբունքային այս հարցում եւ մինչեւ վերջ մեր սկզբունքները պետք է պահպանենք։ Միայն համպատասխան սերտիֆակացված միսը մենք կարող ենք թույլ տալ ներմուծել Հայաստան, որպեսզի վստահ լինենք, որ մեր բնակիչներին, ազգաբնակչությանը որեւէ ռիսկ չի սպառնում»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը հանձնարարվել է ուժեղացնել վերահսկողությունը հանրապետություն ներմուծվող մսամթերքի նկատմամբ, ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեի հետ համատեղ օպերատիվ աշխատանքներ իրականացնել ներմուծվող ընկերությունների կողմից աղաղակող թերությունները բացառելու նպատակով:

Премьер-министр РА Тигран Саркисян провел совещание, посвященное результатам посещения в Индия заводов по переработке мясных продуктов и ознакомления с процессом переработки.
На совещании с докладом выступил начальник государственно-правового управления Аппарата Правительства РА Ашот Ваганян. Он отметил, что отбывшая из Армении в Индию делегация с 2 по 9 августа посетила ряд местных предприятий по переработке мясных продуктов, на которых отсутствовали элементарные правила гигиены, мясо приобреталось с неконтролируемых территорий. Мясные продукты перевозились на автомашинах, которые не соответствуют санитарно-гигиеническим нормам.
Из Индии в Армению ввозится в основном буйволиное мясо, которое используется в производстве колбасы. Руководитель делегации сообщил, что группа побывала и на таких предприятиях, где созданы все необходимые условия, отметив, что нужно обеспечить импорт мяса, приобретаемого у предприятий, подвергающихся серьезному государственному контролю.
В ходе обсуждения премьер-министр РА отметил, что в Армению должно ввозиться мясо тех компаний, которые имеют как минимум 5-летний опыт работы, соответствующие международным стандартам собственные скотобойни, а также сертификаты, подтверждающие соответствие качественным критериям. В Индии этим критериям соответствуют 17 компаний, которые обеспечивают 85% рынка мяса. В то же время у компаний, соответствующих вышеуказанным критериям, приобретен лишь 21% ввезенного мяса.
По словам Тиграна Саркисяна, из расследования Комитета государственных доходов при Правительстве РА выяснилось, что имела место фальсификация, то есть, компаниями, импортирующими в Армению мясо, оно было приобретено у тех предприятий, которые не имели соответствующего сертификата, а при оформлении таможенных документов была указана компания, имеющая сертификат. «Наша цель – снизить риски в этой сфере и сделать их понятными и прогнозируемыми для нас. Многие страны запрещают импорт мяса из Индии, учитывая его качественные свойства и то, что эти риски неуправляемы.
Мы должны ввозить мясо предприятий, имеющих надлежащий уровень, должны быть очень жесткими и принципиальными в этом вопросе и до конца соблюдать наши принципы. Мы можем позволить ввозить в Армению только то мясо, которое сертифицировано соответствующим образом, чтобы быть уверенными, что нашим жителям, нашему населению никакие риски не угрожают», – сказал Тигран Саркисян.
Министерству сельского хозяйства РА поручено усилить контроль ввозимой в республику мясной продукции, совместно с Комитетом государственных доходов при Правительстве РА осуществлять оперативную работу с целью выявления вопиющих нарушений со стороны компаний-импортеров, сообщает пресс-служба правительства РА.