20 Օգոստոս 2009 - 11:51 AMT
Հայկական իշխանությունները պետք է վերանայեն հակաճգնաժամային ծրագիրը, քանի որ ֆինանսական ճգնաժամի հետեւանքների լիկվիդացման ոչ լիարժեք քաղաքականությունը որեւէ առաջընթացի չի հանգեցնում: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է ՀՅԴ կուսակցությունից Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Նրա խոսքով, թեեւ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հերքում էր երկրում ֆինանսական ճգնաժամի առկայությունը, ժամանակի ընթացքում դա այնքան ակնհայտ դարձավ, որ այլեւս անիմաստ էր դա թաքցնել:
«Երկրում նվազել է պահանջարկն ու վճարունակությունը»,- ասել է Արծվիկ Մինասյանը` բացատրելով, որ երկրի համար ամենակարեւոր խնդիրը պահանջարկի ապահովումն է: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է ապահովել եկամուտների որոշակի մակարդակ. բարձրացնել աշխատավարձերն ու սոցիալական նպաստները:
«Եթե վերցնենք հինգ բալանոց սանդղակը, ապա հայկական իշխանությունների հակաճգնաժամային ծրագրին իմ գնահատականը է երկուսն է»,- նշել է նա: Հայ պատգամավորն ընդգծել է, որ հայկական իշխանությունները սխալ են բաշխում ռեսուրսները գյուղատնտեսությանն օգնելու ոլորտում: Նրա խոսքով, օրինակ, Բաղրամյան գյուղում (Արմավիրի մարզ) հողը գերնորմատիվ է եւ ավելի մեծ քանակությամբ ջրի կարիք ունի, քան մնացած հողերը, իսկ կառավարության որոշման համաձայն, ջուրը գյուղերում հավասարապես է բաշխվում: «Ռեսուրսների սխալ բաշխման հետեւանքով գյուղատտնտեսական աշխատանքներից գոնե նվազագույն շահույթ ստացող մարդիկ սնանկացման եզրին հայտնվեցին,- նշել է հայ պատգամավորը:
Հայ պատգամավորը նաեւ հայտնել է, որ 15%-անոցի փոխարեն 20%-անոց տնտեսական անկում է կանխատեսում երկրում` բացատրելով, որ ռուսական տնտեսության մեջ սպասվում է ճգնաժամի երկրորդ ալիքը, իսկ քանի որ Հայաստանի տնտեսությունը մեծապես կախված է ռուսականից, ապա դա բացասական ազդեցություն կունենա նաեւ Երեւանի վրա:

Армянские власти должны пересмотреть антикризисную программу, поскольку неполноценная политика по ликвидации последствий финансового кризиса не приводит к какому-либо прогрессу. Об этом на пресс конференции в Ереване заявил депутат армянского парламента Армении от АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян. По его словам, хотя и премьер-министр Армении Тигран Саркисян отрицал наличие финансового кризиса в стране, со временем это стало настолько очевидно, что скрывать было бессмысленно.
“В стране понизился спрос и платежеспособность”, – сказал Арцвик Минасян, объяснив, что самой важной задачей для страны является обеспечения спроса. А для этого необходимо обеспечить определенный уровень доходов: повысить зарплаты и социальные пособия.
“Если брать по пятибалльной шкале, то моя оценка антикризисной программы армянских властей – два балла ”, – отметил он. Армянский депутат подчеркнул, что армянские власти неправильно распределяют ресурсы в сфере помощи сельскому хозяйству. По его словам, к примеру, в селе Баграмян (Армавирская область) земля является сверхнормативной и нуждается в большем количестве воды, чем остальные земли, а согласно решению правительства, вода в селах должна распределяться в равных количествах. «Вследствие неправильного распределения ресурсов люди, которые получали хотя бы минимальную выгоду от сельскохозяйственных работ, оказались на грани разорения», – отметил армянский депутат.
Армянский депутат также заявил, что вместо 15%-го прогнозирует 20%-ый экономический спад в стране, объяснив, что в российской экономике ожидается вторая волна кризиса, а поскольку экономика Армении в большой степени зависит от российской, то это будет иметь отрицательное влияние и на Ереван.