Էյչ-Էս-Բի-Սի (HSBC) Հայաստանի առեւտրի ֆինանսավորման մասնագետների կողմից անցկացված ուսումնասիրության եւ վերլուծության արդյունքները ցույց են տվել, որ Հայաստանի ներմուծողների եւ արտահանողների կողմից արտաքին առեւետրի ֆինանսավորման ծառայություններից օգտվելու մակարդակը բավականին ցածր է: 2008 թվականի տվյալներով, ՀՀ արտաքին առեւտրային շրջանառության մոտ 4%-ն է ֆինանսավորվել բանկային գործիքների միջոցով: Սա դիտարկվեց որպես բանկի առեւտրի ֆինանսավորման պորտֆելը ըդլայնելու հնարավորություն, որը դրսեւորվեց տվյալ ծառայությամբ հետաքրքրված հաճախորդների համար Էյչ-Էս-Բի-Սի -ի կողմից կազմակերպվող առեւտրի ֆինանսավորման ծառայությունների առավելությունների եւ հարմարավետության մասին պատմող սեմինարներ կազմակերպելով:
Արդեն կազմակերպվել են երկու սեմինարներ` Կովկասյան Հետազոտության Ռեսուրս եւ ՓՄՁ Զարգացման Ազգային Կետնրոն կազմակերպություններում, որոնց մասնակցել են ընդհանուր առմամբ 35 արտահանողներ եւ ներմուծողներ, բանկային ոլորտի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ ուսանողներ եւ ասպիրանտներ: Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանի առեւտրի ֆինանսավորման մասնագետների կողմից ներկայացվել են բանկաին գործիքներ եւ ծառայություններ, որոնք նախատեսված են առեւտրով զբաղվող ընկերությունների համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու եւ դրանց միջոցով այդ ընկերությունների համար հետագա զարգացում եւ աճ ապահովելու համար:
Երկու սեմինարներն էլ մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել մասնակիցների շրջանում եւ դրական գնահատական ստացել լրատվամիջոցների կողմից:
Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանը մտադիր է շարունակել այս նախաձեռնությունը, միեւույն ժամանակ այդ բնագավառում հաճախորդներին հատուկ մշակված անհատական լուծումներ եւ բարձրակարգ մասնագիտական խորհրդատվություն տրամադրելով, ինչը կնպաստի բանկի համբավի եւ հաճախորդների թվի աճին:

20 Август 2009 - 12:02 AMT
Результаты анализов и исследований, проведенных специалистами финансирования торговли банка HSBC (предоставление краткосрочных кредитов, банковских гарантий и других услуг в этой сфере), показали, что в Армении наблюдается очень низкий уровень использования услуг финансирования внешней торговли армянскими компаниями, занимающимися импортом и экспортом продукции. По данным за 2008 год, только 4% товарооборота внешней торговли было профинансировано посредством банковских инструментов. Данный факт был рассмотрен банком как возможность расширения портфеля финансирования торговли посредством организации для заинтересованных клиентов семинаров, рассказывающих о преимуществах и удобствах услуг финансирования торговли.
Банком HSBC Армения было проведено два семинара в организациях «Ресурс Кавказского исследования» и «Национальный центр развития малого и среднего бизнеса», в которых приняли участие в общей сложности 35 компаний, занимающимися импортом и экспортом продукции, а также представители банковской сферы, студенты и аспиранты. Специалистами банка были представлены банковские инструменты, которые направлены на создание благоприятных условий в сфере торговли.
Семинары вызвали большой интерес среди участников и получили положительную оценку со стороны средств массовой информации.
Банк намерен и в дальнейшем продолжить проведение такого рода семинаров, одновременно предоставляя клиентам этой сферы индивидуальные решения и высококачественные профессиональные консультации, что будет способствовать росту числа клиентов и укреплению имиджы банка.