20 Օգոստոս 2009 - 14:54 AMT
Այսօր կայացած ՀՀ կառավարության նիստին, որը վարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, որոշում է ընդունվել վարչապետի նախկին երկու որոշումներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին, իսկ երրորդ որոշմամբ ստեղծել ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ միջազգային փոստային եւ սուրհանդակային առաքումներով փոխադրվող ապրանքների մասնագիտացված մաքսատուն:
Մաքսատան գործունեության ոլորտն ընդգրկում է միջազգային փոստով եւ սուրհանդակային առաքմամբ փոխադրվող բոլոր ապրանքները: Այդ մաքսատան գործունեության տարածք է սահմանվել ՀՀ ամբողջ տարածքը:
Ինչպես հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը, այդ որոշման ընդունումը պայմանավորված է վերջին ժամանակներս մեծ զարգացում ստացող էլեկտրոնային առեւտրի ծավալմամբ, մինչդեռ մեր երկրի ոչ բոլոր մաքսատներն են հագեցված փոստային առաքանին զննող հատուկ սարքավորումներով, ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել հիմնել դրանցով հագեցած մասնագիտացված մաքսատուն:
Հաշվի է առնվել նաեւ միջազգային փորձը. հատուկ մաքսատներ են գործում նաեւ այլ երկրներում, մասնավորապես Մեծ Բրիտանիայում, Թայլանդում, Ռուսաստանի Դաշնությունում:

На состоявшемся сегодня заседании в правительстве Армении, на котором председательствовал премьер-министр Тигран Саргсян, было принято решение о создании новой специализированной таможни Комитета по госдоходам при правительстве Армении.
Сферой деятельности таможни станут все грузы, перевозимые международной почтовой или курьерской доставкой. Территорией деятельности таможни признана вся территория Армении.
Как сообщает пресс-служба правительства, принятие данного решения обусловлено тем, что возрос объем электронной торговли, но не все таможни Армении оборудованы специальными устройствами по досмотру такого рода почты, в связи с чем и возникла необходимость в создании специализированной таможни.
Согласно правительственному сообщению, при принятии данного решения был учтен также и международный опыт. Такого рода таможнями обладают Великобритания, Таиланд, Российская Федерация и другие страны.