Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Խորհրդի որոշմամբ, օգոստոսի 24-ին շրջանառության մեջ է դրվում 100 000 դրամ անվանական արժեքով թղթադրամը, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին լրագրողներին է հաղորդել ԿԲ Խորհրդի անդամ Վախթանգ Աբրահամյանը: Նրա խոսքով, այդ որոշումն ընդունվել է` ելնելով խոշոր տնտեսվարող սուբյեկտների համար դրամական գործարքները հեշտացնելու, ինչպես նաեւ ազգային տարադրամով այդ գործարքների խթանման նպատակով խոշոր թղթադրամները շրջանառության մեջ դնելու` շատ երկրների փորձից: «100 000-դրամանոց թղթադրամի ներմուծումը ԿԲ վարած ընդլայնված քաղաքականության հետեւանքն է»,- ասել է նա:
Դրա հետ մեկտեղ Աբրահամյանը նշել է, որ երկու տարվա ընթացքում դրամական, այդ թվում` 50 000 դրամ անվանական արժեքով թղթադրամի շրջանառության առնչությամբ ԿԲ կողմից անցկացվող հետազոտությունները վկայում են այն մասին, որ գոյություն ունի բավականաչափ պահանջարկ նաեւ 100 000-դրամանոց թղթադրամի ներմուծման համար: «ԿԲ հաշվարկներով, այդ թղթադրամը կզբաղեցնի առկա դրամական շրջանառության 3%, մինչդեռ 50 000-անոց թղթադրամը զբաղեցնում է առկա դրամական շրջանառության 7%, եւ դա միանգամայն բավարար սահման է նրա համար»,- ավելացրել է ԿԲ Խորհրդի անդամը: Բացի դրանից, Աբրահամյանն ավելացրել է, որ նոր թղթադրամի շրջանառությունը չի նպաստի գնաճին:
ԿԲ մասնագետ Գեւորգ Նուբարյանն իր հերթին հաղորդել է, որ նոր թղթադրամի ստեղծման պատմությունը բխում է Հայաստանում քրիստոնեության տարածման գաղափարախոսությունից, ինչը հաշվի առնելով` դիմերեսին պատկերված է առաջին հայ քրիստոնյա արքա Աբգար Ե-ն, որը մատնանշում է Հիսուս Քրիստոսի կենդանագիր պատկերով դաստառակին, իսկ դարձերեսին Հիսուս Քրիստոսի աշակերտներից մեկի` Թադեոսի կողմից այդ դաստառակը Աբգար արքային փոխանցելու տեսարանն է եւ վերջինիս հրաշալի ապաքինումը:

По решению Совета Центрального банка Армении с 24 августа в обращение вводится денежная купюра номинальной стоимостью в 100 000 драмов, сообщил журналистам член Совета ЦБ Вахтанг Абраамян на пресс-конференции в Ереване. По его словам, данное решение было принято в результате исследований опыта многих стран по внедрению крупных денежных купюр для облегчения наличных сделок для крупных хозяйствующих субъектов, а также для стимулирования этих сделок в национальной валюте. «Внедрение 100 000-ой купюры является следствием проводимой ЦБ расширенной политики», – сказал он.
Вместе с тем Абраамян отметил, что результаты исследования, проводимые ЦБ в течение двух лет в отношении наличного обращения, в том числе и денежной купюры номинальной стоимостью в 50 000 драмов, свидетельствуют о том, что существует достаточный спрос на внедрение и 100 000-ой денежной купюры. «По расчетам ЦБ данная купюра займет 3% от имеющегося наличного обращения, в то время как 50 000-ая купюра занимает 7% наличного обращения, и это вполне удовлетворительная ниша для нее», – добавил член Совета ЦБ. Помимо этого, Абраамян добавил, что обращение новой купюры не будет способствовать росту инфляции.
В свою очередь специалист ЦБ Геворк Нубарян сообщил, что история создания новой купюры исходит из идеологии распространения христианства в Армении, ввиду чего на аверсе купюры изображен первый армянский христианский царь Абгар V, который указывает на холст с изображением прижизненного портрета Иисуса Христа, а на реверсе изображена передача одним из учеников Иисуса Христа – Фадеем этого холста царю Абгару и чудесное исцеление последнего.