25 Օգոստոս 2009 - 10:40 AMT
Որպեսզի բարձրանա վստահությունը հայկական դրամի նկատմամբ, անհրաժեշտ է, որ Հայաստանի բնակչությունը վստահի իր կառավարությանը, Կենտրոնական բանկին եւ կոմերցիոն բանկերին: Այսպիսի լավատեսական կարծիքով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ կիսվեց Հայաստանի բանկերի Միության նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանը : «Եթե մեր բնակչությունը չվստահի դրամին, ապա չի բացառվում այն հավանականությունը, որ ֆիզիկական անձանց ներդրումները կիրագործվեն միայն տարադրամով»,- նշեց նա:
Ինչպես հայտնի է, մարտ ամսվա դրամի արժեզրկումը հանգեցրեց ազգային արժույթով եւ տարադրամով, մասնավորապես ԱՄՆ դոլարով ավանդների մասնաբաժնի զգալի փոփոխությանը` ի օգուտ տարադրամով ավանդների: Մարտի 3-ից հետո, երբ Հայաստանի Կենտրոնական բանկը վերադարձավ լողացող դրամի փոխարժեքի քաղաքականությանը, ներդրողները վերաձեւակերպեցին իրենց ավանդները` կորցնելով իրենց վստահությունը դրամի նկատմամբ:
Սողոմոնյանը ավելացրեց նաեւ, որ եթե դիտարկենք միջազգային փորձը ճգնաժամային պայմաններում, շատ երկրների բանկեր սնանկացան, ինչը, սակայն, տեղի չունեցավ ոչ մի հայկական բանկի հետ: «Հայաստանի ոչ մի բանկ չսնանկացավ, չնայած, որ մեծ վնասներ կրեց»,- ասաց նա:
Հայաստանի բանկերի Միության նախագահի խոսքով, դեռ չեն սպասվում էական փոփոխություններ ի օգուտ դրամով ավանդների: Նա հավաստիացրեց, որ «մարտի 3-ը» այլեւս չի կրկնվի եւ «լավ կլինի, որ մեր բնակչությունն իր ավանդները դրամով պահի, քանի որ դրանց տոկոսադրույքն ավելի բարձր է»:
Հայաստանի Կենտրոնական Խորհուրդը մարտի 3-ին վերադարձավ լողացող դրամի քաղաքականությանը: Կենտրոնական Բանկի մասնագետների գնահատմամբ, 2009թ միջին փոխարժեքը սպասվում է 360-380 դրամի շրջանակներում 1 ԱՄՆ դոլարի համար: Արդյունքում, մարտի 3-ի օրվա ընթացքում դոլարի արժույթը 305-308 դրամից բարձրացավ մինչեւ 380-400 դրամ 1 դոլարի համար:

Чтобы повысить доверие к драму, необходимо, чтобы население Армении доверяло своему правительству, Центральному банку и коммерческим банкам. Таким оптимистическим мнением с корреспондентом PanARMENIAN.Net поделился председатель Союза банков Армении Эмиль Согомонян. «Если наше население не будет доверять драму, то не исключена вероятность того, что вклады физических лиц будут осуществляться только в инвалюте», – отметил он.
Как известно, мартовская девальвация драма привела к значительному изменению доли вкладов в национальной валюте и вкладов в инвалюте, в частности в долларах США, в сторону инвалютных вкладов. После того, как 3 марта Центральный банк Армении вернулся к политике плавающего курса драма, вкладчики переоформили свои вклады, утратив доверие к драму.
Согомонян также добавил, что если рассматривать международный опыт в условиях кризиса, многие банки «лопнули», что не случилось не с одним армянским банком. «Ни один банк не подвергся банкротству, несмотря на то, что понес значительные убытки», – сказал он.
По словам председателя Союза банков Армении, реального изменения в сторону драмовых вкладов пока что не ожидается. Вместе с тем он заверил, что еще одного «3 марта» не будет, и «лучше, чтобы наше население хранило свои вклады в драмах, поскольку их ставки выше».
Совет Центрального банка Армении 3 марта возвратился к политике плавающего курса драма. По оценке специалистов ЦБ, средневзвешенный курс в 2009 году ожидается в коридоре 360-380 драмов за 1 доллар США. В результате, в течение дня 3 марта курс доллара с 305-308 драмов поднялся до 380-400 драмов за 1 доллар США.