Տարվա կտրվածքով տնտեսական անկումը Հայաստանում չի գերազանցի 10% ցուցանիշը, կարծում է Հայաստանի Բանկերի Միության նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանը : Նրա խոսքերով, ընթացիկ տարում կնկատվի անկում, սակայն 2010թ-ին Հայաստանը կգրավի զրոյական դիրք: «Ես վստահ եմ, որ մյուս տարի անկում տեղի չի ունենա եւ կգրանցվի տնտեսական աճ»,- հավաստիացրեց նա:
Այս համատեքստում ՀԲՄ նախագահը հավելեց, որ խոշոր դրամային միջոցների ներհոսքը անպայման կգնա տնտեսության մեջ : «Ոչ Կենտրոնական Բանկը, ոչ մի բանկատեր եւ ոչ մի կառավարություն չեն կարողանա պահել այս միջոցները»,- ասաց նա:
Խոսելով ներդրումների մասին` Սողոմոնյանը հիշեցրեց, որ այս տարվա ընթացքում Հայաստանը Եվրոպական վերակառուցման եւ զարգացման բանկից կստանա 80 միլիոն եվրո, 50 միլիոն դոլար` Համաշխարհային Բանկի վարկը, դրան ավելանում է Ռուսաստանի վարկը (500 մլն դոլար), բացի այդ, Հայաստանի բանկերը նաեւ ինքնուրույն են ներգրավում վարկային միջոցներ:
ՀԲՄ նախագահը նշեց, որ բոլոր դրամական միջոցները կուղղվեն տնտեսության մեջ, եւ եթե այս տարի հանրապետությունում անկում գրանցվի, ապա մյուս տարի Հայաստանը կկարողանա դուրս գալ «վերջակետի» ուղղու վրա:

Экономический спад в Армении в годовом разрезе не превысит 10%-ый показатель, считает председатель Союза банков Армении Эмиль Согомонян. По его словам, в текущем году будет наблюдаться спад, но в 2010 году Армения будет иметь нулевую позицию. «Я уверен, что в следующем году спада не будет и экономическая ситуация будет двигаться в сторону роста», – заверил он.
В этом контексте председатель СБА Армении добавил, что огромный приток денежных средств обязательно пойдет в экономику. «Ни один банкир, ни Центральный банк и ни одно правительство не будут и не смогут удерживать эти средства», – сказал он.
Говоря об инвестициях, Согомонян напомнил, что в течение этого года Армения от Европейского банка реконструкции и развития получит 80 млн. евро, 50 млн. долларов – кредит Всемирного банка, к этому добавляется российский кредит (500 млн. долларов), помимо этого армянские банки самостоятельно привлекают кредитные средства.
Председатель СБА отметил, что все эти средства будут направлены в экономику, и если в этом году в республике будет спад, то в следующем году Армения сможет выйти на «финишную прямую».