Հայաստանի կոմերցիոն բանկերը 2009-ը շահույթով կփակեն, լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի Բանկերի միության նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանը:
Սողոմոնյանը հաղորդել է, որ առաջին կիսամյակը Հայաստանի կոմբանկերը շահույթով են փակել, որը կազմել է 4.4 մլրդ դրամ (մոտ 12 մլն դոլար), ինչը շատ ցածր ցուցանիշ է, քանի որ 2008-ին բանկային համակարգի եկամուտը կազմել էր 28 մլրդ դրամ: «Մենք ակնկալում էին, որ 2009թ. առաջին կիսամյակում շահույթը կկազմի մոտ 14 մլրդ դրամ, այն դեպքում, որ բանկերի վարկային պորտֆելի աճ է արձանագրվել»,- ասել է նա:
ՀԲՄ նախագահն ավելացրել է, որ Հայաստանի 22 կոմբանկերից 16-ը շահույթ են ունեցել եւ միայն 6-ն են կորուստներ կրել: «Բանկերի կորուստների հիմնական պատճառը վերադարձն է լողացող փոխարժույթին, որի արդյունքում մեկ օրվա ընթացքում բանկերը զգալի կորուստներ կրեցին, սակայն ես չեմ համարում, որ տարվա վերջին բանկերն ընդհանուր առմամբ կորուստներ կկրեն»,- նշել է Սողոմոնյանը:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Խորհուրդը մարտի 3-ին վերադարձավ դրամի լողացող փոխարժույթի քաղաքականությանը: ԿԲ մասնագետների գնատամամբ, 2009թ. միջին կշռված փոխարժույթը սպասվում է 360-380 դրամի միջակայքում` 1 ԱՄՆ դոլարի համար: Արդյունքում մարտի 3-ի օրվա ընթացքում դոլարի փոխարժույթը 305-308 դրամից բարձրացավ մինչեւ 380-400 դրամ` 1 ԱՄՆ դոլարի համար:

25 Август 2009 - 12:01 AMT
Коммерческие банки Армении закроют 2009 год с прибылью, заявил журналистам председатель Союза банков Армении Эмиль Согомонян.
Согомонян сообщил, что первое полугодие комбанки Армении закрыли с прибылью, которая составила 4.4 млрд. (порядка 12 млн. долларов), что является очень низким показателем, поскольку прибыль банковской системы в 2008 году составила 28 млрд. драмов. «Мы ожидали, что прибыль в первом полугодии 2009 года составит порядка 14 млрд. драмов, при том, что был зафиксирован рост кредитного портфеля банков, – сказал он.
Председатель СБА добавил, что из 22 комбанков Армении у 16 была прибыль и только 6 потерпели убытки. «Основной причиной убытков банков является возврат к плавающему курсу, в результате чего за один день банки понесли значительные убытки, однако я не считаю, что к концу года банки в целом понесут убытки», – отметил Согомонян.
Совет Центрального банка Армении 3 марта возвратился к политике плавающего курса драма. По оценке специалистов ЦБ, средневзвешенный курс в 2009 году ожидается в коридоре 360-380 драмов за 1 доллар США. В результате, в течение дня 3 марта курс доллара с 305-308 драмов поднялся до 380-400 драмов за 1 доллар США.