Հայաստանի բանկային համակարգը գերլիկվիդ է, հայտարարեց Հայաստանի Բանկերի Միության նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանը երեքշաբթի կայացած մամլո ասուլիսում: Հայաստանի բանկային համակարգը այնքան գերլիկվիդ է, եւ առեւտրական բանկերը տիրապետում են այնպիսի գումարների, որ միայն Կենտրոնական բանկում կա 17 միլիոն դրամ 2.5% տոկոսադրույքով ավանդների տեսքով», – ասաց նա:
Էմիլ Սողոմոնյանի խոսքերով, այս պահին Հայաստանի բանկային համակարգում «չաշխատող» վարկերի ցուցանիշը տատանվում է 5-6% սահմաններում: «Մեր երկրի բանկային համակարգի համար դա շատ բարձր ցուցանիշ է, քանի որ մենք փոքր երկիր ենք եւ, հետեւաբար, փոքր շուկա», – ասաց նա:
ՀԲՄ նախագահը նշեց նաեւ, որ Հայաստանի բանկային համակարգը մեկն էր այն սակավաթիվ բանկային համակարգերից, որտեղ չվերադարձվող վարկերի ցուցանիշը շատ ցածր էր եւ 2008թ-ին այդ ցուցանիշը չէր գերազանցում 1% մակարդակը: Այս կապակցությամբ նա հավելեց, որ բանկային համակարգի կայունությունը բխում է կշռադատված գնահատականից եւ կոշտ մոտեցումից շուկայի գնահատականների նկատմամբ: «Եվ նույնիսկ եթե Հայաստանի տնտեսությանը սպասում է ճգնաժամի նոր փուլ, բանկային համակարգի հիմքերը չեն տատանվի»,- ամփոփեց Սողոմոնյանը:

25 Август 2009 - 12:28 AMT
Банковская система Армении сверхликвидна, заявил журналистам на пресс-конференции во вторник председатель Союза банков Армении Эмиль Согомонян. Банковская система Армении настолько сверхликвидна и комбанки владеют такими суммами, что только 17 млрд. драмов имеется в Центральном банке в виде вклада по ставке 2.5%», – сказал он.
По его словам, на данный момент в банковской системе Армении показатель «неработающих» кредитов колеблется в пределах 5-6%. «Для нашей банковской системы это очень высокий показатель, поскольку у нас маленькая страна и, следовательно, маленький рынок», – сказал он.
Председатель СБА также отметил, что банковская система Армении была одной из тех немногочисленных банковских систем, где показатель невозвратности кредитов был очень низок, и в 2008 году этот показатель не превышал 1% уровня. В связи с этим он добавил, что стабильность банковской системы исходит из взвешенной оценки и жесткого подхода к оценке рисков. «И даже если экономику Армении ждет второй этап кризиса, основы банковской системы не пошатнутся», – резюмировал Согомонян.